Stejně vojáci zasahovali na sklonku minulého týdne i v nedaleké Tisové, kde se ptačí chřipka vyskytla poprvé. Řekl to mluvčí útvaru Jiří Vyslucha.

"Požadavek jsme již dostali, nyní chystáme lidi i techniku. Vyjíždět bychom měli z Olomouce ve 14:00," uvedl Vyslucha. Podle něj by armáda měla v Noříně zasahovat zhruba ve stejném počtu jako minule. Koridor by zde mělo budovat kolem 80 lidí za pomoci dvou desítek kusů techniky. "Zatím máme potvrzeny koridory. Měli bychom tam zůstat den, ale uvidíme," dodal Vyslucha.

Záchranáři z olomouckého vojenského záchranného praporu vyrazili na pomoc do Tisové na Orlickoústecku v souvislosti s výskytem ptačí chřipky ve čtvrtek a vrátili se odtud v neděli. Po celou dobu zabezpečovali provoz dezinfekčního koridoru pro osoby vycházející z ohniska nákazy, vynášeli drůbež z chovných hal a nakládali ji do kontejnerů.

Zástupci Státní veterinární správy dnes oznámili, že další výskyt ptačí chřipky byl objeven na farmě brojlerů v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Při kontrole chovu, který čítá 27.800 kusů brojlerů, byl virus objeven v 60 případech. Farma patří Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší stejně jako chov v Tisové, kde se ptačí chřipka potvrdila minulý týden. Veterináři nyní potvrdili, že na farmě je drůbež nakažena virem H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. Farmu odborníci uzavřeli a zahájili bezpečnostní opatření podobná těm, která uplatnili po prvním výskytu ptačí chřipky v chovu krocanů v Tisové.

V první fázi veterináři za pomoci vojáků a hasičů zlikvidují všech téměř 28.000 brojlerů v pěti halách v chovu, poté bude usmrcena veškerá domácí drůbež v Noříně.