Veterináři mají k dispozici výsledky testů farem v okruhu šesti až sedmi kilometrů od obcí Nořín a Tisová. Všechny jsou negativní. Mezi zkontrolovanými farmami jsou i ty, které patří Zemělsko obchodnímu družstvu Zálší. Další výsledky vzdálenějších farem budou mít veterináři k dispozici o víkendu, uvedl Axmann.

"Testuje se dohromady 13 chovů, i takzvané postkontaktní, tedy místa, u kterých se prokázal kontakt s osobami, které byly v chovu v Noříně a Tisové," uvedl Axmann.

Nákaza se mohla dostat na farmu v Noříně z chovu v Tisové. Zda ji skutečně přenesl na farmu člověk, nelze vyloučit, ani vyvrátit. "Pokud bude postkontaktní farma pozitivní, bude více než pravděpodobné, že nákazu do Nořína přenesla osoba," uvedl Axmann.

Zemědělsko obchodní družstvo Zálší, kterému patří obě farmy, v nichž se vyskytla ptačí chřipka, dodržovalo podle předsedy družstva Františka Bartoše bezpečnostní opatření i před výskytem nákazy. Do objektů nemohly oknem nebo ventilací vlétnout ptáci, byl zakázán vstup cizích osob, farmy obsluhovaly automaty. Každá farma měla vyčleněné pracovníky, kteří nepracovali na další farmě, uvedl Bartoš.

"Že virus do Nořína přenesl člověk z Tisové, je hypotéza, podle mě nepravděpodobná. Z rozhodnutí veterinářů budeme od pondělí zajišťovat další opatření. Přijde nás to 60.000 korun. Zpřísnění se týká vstupu dalších osob na farmy, jako veterinářů nebo techniky, která přiváží krmivo," uvedl Bartoš.

Práce na likvidaci ptačí chřipky v Noříně skončí v sobotu, možná už dopoledne nebo nejpozději během dne. Od té doby se začne počítat 30 ochranná lhůta. Dnes pracovníci farmy vyklízejí podestýlku, na které 24 hodin působila dezinfekce. Ještě začnou s vymýváním hal a dezinfekcí. V sobotu by také měly z Nořína zmizet policejní uzávěry a hlídkující policisté, které do obce vpouští pouze místní obyvatele, řekl ČTK náměstek ředitele krajského Hasičského záchranného sboru Aleš Černohorský.