"Vojáci se zejména podíleli na zajištění chodu dezinfekčního koridoru, to byl nejhlavnější úkol. Dále se podíleli na vynášení postižené drůbeže z nakažených lokalit," vysvětlil mluvčí. Podle něj bylo na místě 84 vojáků a 21 kusů techniky. Počty se postupně snižovaly podle toho, jak se podařilo splnit úkoly. Vojáci reagovali na požadavky krizového štábu Pardubického kraje.

Chov brojlerů v Noříně napadl vysoce patogenní virus H5N1, který je nebezpečný i člověku. Kromě ptáků na farmě muselo být zlikvidováno i více než 200 kusů domácí drůbeže u chovatelů v obci. Nákaza se mohla dostat na farmu v Noříně z chovu v Tisové. I tam kvůli výskytu ptačí chřipky v minulých dnech zasahovali olomoučtí záchranáři. Obě farmy patří Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší. Veterináři mají k dispozici výsledky zhruba poloviny testů farem v okruhu šesti až sedmi kilometrů od obcí Nořín a Tisová. Všechny jsou negativní.

Nákazu zjistili i veterináři v Německu. Podle tamních vědců mají viry ptačí chřipky objevené v Tisové a v bavorském Norimberku stejný původ. Vědci přesto považují za nepravděpodobné, že by se virus dostal z českého chovu do Německa a nakazil tam divoké ptactvo. Bezpečnostní opatření kvůli ptačí chřipce zavedlo i Polsko, kde se ale výskyt nákazy dosud nepotvrdil.