Tedy stejné povinnosti jako platily pro obyvatelstvo v obci Tisová, kde byl nebezpečný vir ptačí chřipky potvrzen minulý týden. V desetikilometrové zóně se nacházejí i tři obce z Královéhradeckého kraje. Uzavřeny byly příjezdové komunikace do obce.

Na místo se sjíždějí veterináři, hasiči i vojáci, kteří budou od dnešní 20 hodiny provádět průběžně přes noc likvidaci nakažené drůbeže. Jedná se přibližně o 27 800 kusů drůbeže. Z dvoupatrového objektu bude drůbež vynesena do připravených zamořených kontejnerů oxidem uhličitým, který ptactvo usmrtí. Nedaleko Nořína byl zřízen také štáb velitele zásahu, který bude celý zásah řídit.

Postavena bude opět dekontaminační zóna, kterou musí procházet jak zasahující složky, tak i technika, která bude projíždět nebezpečnou zónou.

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR rozhodlo, že na místo nákazy budou dnes odpoledne, kromě jednotek požární ochrany HZS Pardubického kraje, vyslány také síly a prostředky HZS hlavního města Prahy a HZS Královéhradeckého kraje. Úkolem těchto odborníků, vybavených speciálními dekontaminačními soupravami, bude především zajistit dekontaminaci osob a techniky při výstupu z nebezpečné zóny v okolí ohniska nákazy. Hasiči spolu s vojáky a zaměstnanci farmy provedou likvidaci drůbeže z objektu a následně bude celý objekt vydezinfikován.

Tentokrát se na farmě nenachází podestýlka, která byla pravděpodobně zdrojem nákazy viru chřipky ptáků na farmě v Tisové.