V neděli se stovky návštěvníků staly svědky křtin dvou mláďat černých nosorožců. Samičky přišly na svět v prosinci, v současné době už váží kolem sto padesáti kilogramů. Jejich kmotry se stali herci Květa Fialová a Ondřej Vetchý.

Květa Fialová bavila diváky od prvních chvil svými nevšedními nápady. Například ji velice mrzí, že není možné, aby se pářili lidé se zvířaty. „To by byly přece krásné děti, například s gepardem, ale třeba i s hadem nebo se žábou,“ vysvětlila. Pobavila i dalšími zajímavými myšlenkami, jak propojit svět zvířat lidí a zvířat. „Zvířata jsou krásná. Narozdíl od nás. Postavte vedle sebe nahého muže, ženu a nějaké zvíře. Je jasné, kdo je nejhezčí,“ řekla například. Uvítala by také, kdyby bylo reálné , aby lidé mohli mít děti se zvířaty. „Svět by byl určitě lepší, kdyby nám vládla místo politiků zvířata,“ přednesla další návrh.

Druhým kmotrem se stal herec Ondřej Vetchý. Ten se mimo jiné angažoval v projektu návratu bílých nosorožců do Afriky. „Ve světě má snaha zachránit nejohroženější zvířata světa velký ohlas. Myslím, že to je po zlatu Martiny Sáblíkové jediná věc, kterou se můžeme ve světě chlubit,“ uvedl. O oba umělce byl v zoologické zahradě velký zájem. Rozdali desítky podpisů a fotografií.

Pro mláďata museli kmotři vybrat jméno, které začíná na stejné písmeno jako jméno jejich matky. Květa Fialová zvolila pro svou kmotřenku Evu podle první biblické ženy. Ondřej Vetchý se rozhodl pro jméno Jasmina. Inspirovala ho režisérka Jasmina Bralič, jedné z organizátorek festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Natočila také dokument o Věře Chytilové nebo pohádku Řád saténových mašlí. „Společně se svým manželem se věnují dlouhá léta humanitárním akcím. Jsem rád, že je znám,“ vysvětlil Vetchý.

Všichni se potom museli ztišit , protože černí nosorožci jsou velice bázliví. Nakonec je ale na okraj výběhu vylákal „dort“ z ovoce a zeleniny, který jim připravili ošetřovatelé. Všichni si je tak mohli krásně prohlédnout.

Královédvorská zoologická zahrada je největším chovatelem černých nosorožců na světě. Jako jediná odchovává tato zvířata v šesté generaci. Celkem se tu narodilo pětatřicet mláďat. V loňském roce v rámci mezinárodního projektu „vrátila“ zahrada tři mladá zvířata zpět do Afriky. Jsou umístěna v tanzanijské rezervaci Mkomazi.