Nový Pavilon kliniky infekčních nemocí a kožní kliniky by měl stát kolem 900 milionů korun. Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) plánuje vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby ještě letos na podzim. Stavba podle předpokladů odstartuje na jaře roku 2025, dokončena by měla být v roce 2027.

„Výstavba nového pavilonu přinese výrazné zlepšení podmínek pro ambulantní i hospitalizované pacienty s infekčními a kožními onemocněními, umožní efektivnější izolaci infekčních pacientů a přinese samozřejmě lepší podmínky pro personál nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Aleš Herman.

Restaurace - Ilustrační foto.
Obědy v Hradci Králové zdražily. Lidé za ně dají devět procent průměrné mzdy

Pavilon se sedmi nadzemními podlažími a vnitřním atriem bude mít tvar trojúhelníku. Vyroste na okraji areálu FN HK u silničního okruhu, a to mezi objektem neurochirurgické kliniky a budovami laboratorních oborů.

Kromě kliniky infekčních nemocí v budově vznikne Centrum očkování a cestovní medicíny a také klinika nemocí kožních a pohlavních.

Nemocnice většinu nákladů na stavbu plánuje získat z evropských fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Část peněz uhradí z vlastních prostředků. Vybudování pavilonu je zařazeno jako strategický projekt IROP, tedy takový, který se významně podílí na dosažení cílů programu, reprezentuje hodnoty EU a principy kohezní politiky.

Ilustrační foto
Město nabízí k pronájmu 14 startovacích bytů, do konce roku budou další

Klinika infekčních nemocí dosud sídlí v budově, jejíž provoz začal v roce 1929. Ačkoliv budova v minulosti prošla částečnými rekonstrukcemi, nesplňuje současné požadavky na moderní pracoviště pečující o pacienty s infekčními onemocněními.

Hradecká klinika infekčních nemocí je jedinou infekční klinikou v Královéhradeckém kraji, každoročně je na klinice hospitalizováno na 1 300 až 1 500 pacientů, zhruba 15 000 pacientů je v každoročně v ambulantní péči. Klinika nemocí kožních a pohlavních FN HK zajišťuje komplexní služby pacientům, každoročně ošetří více než 23 000 pacientů v ambulantní i lůžkové části.

Fakultní nemocnice má před sebou také největší investiční projekt ve své historii. Vybuduje jeden z největších operačních traktů v republice. Modernizace chirurgických oborů bude stát 4,3 miliardy korun. „Projekt Modernizace chirurgických oborů, který FN HK připravuje několik let, je zcela zásadní pro další rozvoj fakultní nemocnice,“ uvedl v ředitel FN HK.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostu ožívají jen zvolna.
Kotěrovy kiosky v Hradci Králové už mají nájemce, přesto jsou často zavřené

V první fázi se vybuduje přístavba k současnému Pavilonu akademika Bedrny, který byl postaven v roce 1985 a již nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Po dokončení přístavby budou chirurgické obory přestěhovány do nové budovy a dojde k rekonstrukci pavilonu, která není možná za provozu.

Stavební práce by mohly začít podle výsledku tendru na zhotovitele stavby na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Podle aktuálního harmonogramu by mělo být hotovo v roce 2028.

Čilý stavební ruch už panuje v sousedství areálu fakultní nemocnice, kde vyrůstá nový kampus Univerzity Karlovy za více než šest miliard korun. Do nové budovy se přestěhuje lékařská a farmaceutická fakulta. Na jedné z největších současných staveb v republice pomáhá šest věžových jeřábů, z nichž polovina musela být dovezena ze zahraničí.

Největší stavba, největší jeřáby. Podívejte se na obří stroje u nemocnice:

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal

Stavbu dodavatel převzal loni v srpnu. Kampus, kam přesídlí podstatná část provozů Farmaceutické fakulty a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, má být dokončen v roce 2026.

S využitím tiskové zprávy