Na louce u Piletického potoka, kam vedou kroky Hradečáků při procházkách či venčení psů, by mohla vzniknout moderní čtvrť. Zelená plocha nedaleko obchodní zóny by se v budoucnu mohla stát domovem pro více než dva a půl tisíce obyvatel.

Místo ve Věkoších, které mají lidé spjaté i s každoroční drakiádou, hradecká radnice nazývá Severní zóna. „Lokalita Severní zóna se nachází na pozemcích ve vlastnictví města Hradec Králové s pěší dostupností do centra a v přímé vazbě na existující i plánované plochy městské zeleně. Je jedinečnou lokalitou s obrovským potenciálem pro rozvoj bydlení a občanské vybavenosti,“ říká v tiskové zprávě náměstek odpovědný za územní plánování Adam Záruba.

Takhle vypadala drakiáda za Piletickým potokem loni:

Zdroj: Zdenka Gelnarová

V současnosti je zadaná studie páteřní komunikace v Severní zóně, dalším nezbytným krokem je zadání studie proveditelnosti. Ta podle města poslouží jako podklad pro rozhodování při dalším rozvoji této lokality.

Hradecká radnice předpokládá, že bude oblast s novým územním plánem co nejdříve připravena pro výstavbu téměř tisícovky bytů.

Vizualizace. Na pozemcích u Hotelu Hertz chystá investor stavbu výrobního a skladovacího areálu Indupark. Proti jsou místní i město.
VIDEO: Petici proti Induparku na hradeckých Pláckách podepsalo 900 místních

Se záměrem úzce souvisí také revitalizace Piletického potoka a protipovodňové úpravy. „Projekt revitalizace Piletického potoka je vázán na možné financování z dotací a s realizací je zapotřebí začít do roku 2027,“ dodává náměstek Záruba.

Město vynaloží na rozvoj lokality 3,5 milionu korun. Na svém jednání částku schválila rada města, o dalším postupu bude rozhodovat zastupitelstvo.

Plán na proměnu prostoru za Piletickým potokem není novinka. Deník o připravované revitalizaci potoka a následné výstavbě psal už v roce 2020. Uvažovalo se o tom, že k překlenutí Piletického potoka se využije torzo svinarského mostu.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Nábytkářský gigant staví obří obchodní dům u hradeckého Makra

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth