Míst v mateřských školách bude i letos nedostatek. Odbor školství hradeckého magistrátu předpokládá, že se přihlásí kolem 1300 dětí, do prvních tříd však odejde pouze přibližně kolem osmi stovek dětí. Celkem má město asi 2600 míst ve školkách.

„Mezi přihlášenými jsou i děti, které nemají trvalé bydliště v Hradci Králové a nemusejí také splňovat všechna kritéria, která jsou oproti minulému roku ze strany úřadu zjendodušená a závisí spíše na jednotlivých ředitelkách, co uznají za důležité,“ uvedla Alena Synková, vedoucí odboru školství hradecké radnice. Místo ve školce například nezískají děti nepracujících matek a ty, které nemají trvalé bydliště ve městě.
Například loni bylo takto nepřijatých dětí 257.

Zvýšit kapacitu by mohla pomoci nová školka v Kuklenách v Markově ulici, kterou hodlá město do září postavit. Vznikne dvoutřídní zařízení pro 50 dětí. Montovaná budova včetně vybavení, hřiště, dopravního napojení a parkovacích míst přijde na deset milionů korun. „Veškeré lhůty jsou díky tomu, že stavba bude montovaná, mnohem kratší. Samotná montáž trvá kolem dvou měsíců,“ uvedl Valentýn Avramov. „Nejedná se kontejnerovou stavbu, bude to vypadat úplně normálně. Byli jsme se podívat na jednu takovou školku v Pardubicích,“ řekl Leoš Kučera, náměstek primátora.

Primátor Zdeněk Fink nevyloučil, že podobný model relativně rychlé výstavby školek by město mohlo v budoucnu využít i v jiných královéhradeckých lokalitách.