Obyvatelé ulice Okružní si na světelný smog stěžují už od roku 2008, kdy se protihlukový tunel otevřel. Lidem, kteří mají byty naproti nadjezdu, svítilo do oken sto dvacet halogenů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se proto rozhodlo světla vyměnit za jiná.

„Po zprovoznění protihlukových stěn jsme zaznamenávali časté stížnosti na světelný smog v tomto úseku silnice. Proto se světla nechala dožít a zvolili jsme nové moderní řešení,“ vysvětlila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Původních 120 halogenových světel se nahradí čtyřiceti ledkami. Jedním z důvodů je i to, že pořizovací cena halogenů je v porovnání s novou LED technologií vysoká. Výměna světel je víc než potřebná. Nadjezd totiž osvětluje už jen několik halogenů a stěžovat si začali pro změnu motoristé. Vjezd do neosvětleného tunelu je podle nich nebezpečný.

Údržbu zajistí město

Plánem silničářů je, aby nové osvětlení přešlo pod správu Technických služeb Hradec Králové. Doteď se o prosklený tunel staralo ŘSD, tedy vlastník. Ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil zatím nepotvrdil, že se o nové osvětlení opravdu budou starat. Podle něj to záleží na výsledku vyjednávání ŘSD s městem.

V současnosti se připravuje soutěž na zpracování projektové dokumentace. Osvětlení by se mělo vyměnit hned, jakmile ŘSD získá dokumentaci a dohodne se s městem na převzetí světel do údržby.