Předtím ho údajně napomínali za výtržnosti na soukromé nudistické pláži na blízkém písníku. Vysoce postavenému úředníkovi se podařilo celou věc téměř měsíc ututlat, událost se totiž stala už 31. července.

Sám Novák se odmítá ke svému případu vyjadřovat. „Mám jinou verzi událostí, než předkládají strážníci. Musíme počkat do skončení řízení,“ uvedl včera pro Deník.

Řídila dcera, ne já

Vyšetřovatelům tvrdil, že neřídil on, ale jeho dcera. Strážníci však kontrují pořízeným videozáznamem, na kterém Novák vystupuje zpoza volantu. Upozornil je na sebe předchozím chováním na písníku v Opatovicích, kde byl opilý, a hlídka ho musela napomínat. Pak si všimla, jak odjíždí pryč. Po dopadení musel Novák strávit noc na záchytné stanici.

„Stoprocentně řídil auto pan Novák. Vše máme zdokumentované na kameře. V době zastavení byl v autě úplně sám. Teprve po čtyřiceti minutách za ním na místo přijela jeho dcera. Na kole,“ řekl Deníku opatovický strážník Vítězslav Škoda.

Teď se Novák musí obávat toho nejhoršího: odvolání z funkce. Vedení krajského úřadu sice takový závěr včera označilo za předčasné spekulace, ale ani jej nevyloučilo.

Svědomitý úředník

„V každém případě to vrhá špatné světlo na práci a důvěryhodnost úřadu. Od policie ale zatím nemáme žádné oficiální informace, s personálními důsledky proto počkáme až na výsledek vyšetřování události,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Dodal, že Novák je příkladným, bezproblémovým a na slovo vzatým odborníkem. Ve veřejné správě pracuje už 15 let.

Podobný případ se stal před třemi lety kolegovi Jiřího Nováka ze stejného úřadu – náměstkovi hradeckého hejtmana Miloslavu Plassovi.

Policisté ho dopadli za volantem v Třebechovicích pod Orebem se zbytkovým alkoholem 1,5 promile v krvi. Plass ale na rozdíl od Nováka pochybení přiznal, označil ho za osobní selhání a byl připraven rezignovat. Krajské zastupitelstvo ho však ve funkci podrželo. Po půl roce dostal zpět i řidičský průkaz.

Šéf odboru dopravy královéhradeckého krajského úřadu Jiří Novák není mezi vysoce postavenými úředníky a politiky ve východních Čechách zdaleka jediným, kdo řeší problémy s alkoholem za volantem

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Východní Čechy/ Nechvalně známým výtečníkem je především bývalý místostarosta Dvora Králové Petr Mrázek.

Pokud mají politici jít dodržováním zákonů příkladem, Mrázek se řídí pravým opakem. Vše začalo, když letos v lednu boural s 1,5 promile v krvi. Začal tvrdit, že vůz řídila jeho žena. Tu si přitom podle svědků na místo přivolal až po nehodě. Ačkoliv mu soud zakázal sednout tři roky za volant, Mrázek neváhal a odvolal se. Autem jezdil dál a ještě tvrdil, že může. A v květnu havaroval znovu. Sice už ne opilý, ale teď mu hrozí půl roku vězení za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Celou dobu se navíc bránil odchodu z funkce. „To nesouvisí s výkonem funkce, odstupovat nebudu,“ vzkazoval Mrázek přes novináře. Nakonec jej zastupitelé Dvora z postu místostarosty sesadili.

Starostové a radní na Trutnosvku jsou vůbec, zdá se, k alkoholu za volantem velmi náchylní. V posledním roce se kvůli němu policistům zpovídali i vrchlabský radní Jan Konvalina (2,1 promile) a místostarosta Havlovic Jaroslav Balcar (1,7 promile). Ten dokonce kromě toho, že přišel o řidičský průkaz, dostal trest 300 hodin veřejně prospěšných prací.

A co Ladislav Lubina? S politikou sice nic společného nemá, ale jako bývalý pardubický hokejový reprezentant je stejně známý. Před měsícem nejspíš zavinil u Smiřic tragickou nehodu, zda však měl alkohol v krvi, mu nikdo nikdy asi nedokáže. Utekl a na policii se udal až po šesti hodinách. Dechová zkouška a krevní testy ještě další dvě hodiny poté ukázaly, že je „čistý“.

Podobný případ jako krajskému úředníkovi Jiřímu Novákovi se před třemi lety stal jeho kolegovi ze stejného úřadu – náměstkovi hejtmana Miloslavu Plassovi.

Policisté ho dopadli za volantem v Třebechovicích pod Orebem s 1,5 promile v krvi. Plass ale na rozdíl od Nováka pochybení přiznal, označil ho za osobní selhání a byl připraven rezignovat. Zastupitelé ho však ve funkci podrželi. Po půl roce dostal zpět i řidičák.