Divoká výstavba nových bytových domů už se v krajském městě pomalu zastavila. Developeři, byť v menší míře, ale stále sázejí na Hradec Králové jako na místo, kde se dobře žije a je velká poptávka po bytech. Pro obyvatele je pak nejdůležitější lokalita. Nejvyhledávanější jsou Malšovice a Třebeš.

Podle jednatele hradecké stavební firmy Stako Petra Kuldy je trvající pokles důsledkem toho, že developeři v době krize po roce 2008 pozastavili přípravy nových bytových projektů.

„Příprava projektu trvá v řádu mnoha let, hlavním důvodem je enormní byrokracie. Na trhu je nyní o byty zájem, ale není dost projektů se stavebním povolením připravených k realizaci," řekl Kulda.

Plachta láká

Největším projektem, který v Hradci Králové vzniká, je Rezidence Na Plachtě. Prvních 85 bytů, které se ve dvou etapách od loňského jara staví v královéhradeckých Malšovicích poblíž přírodní památky Na Plachtě a byly nabídnuty k prodeji, už je rozebráno.

Zájemcům o bydlení v atraktivní lokalitě tak zřejmě nevadí výhled na skladovací prostory továrny na piána, ani vysoká prodejní cena.

Po bytech typu 4+kk, které stály kolem pěti milionů korun, se totiž doslova zaprášilo. „Zájem o bydlení v této lokalitě je skutečně velký," potvrdil šéf investorské společnosti Martin Kubišta. I proto se nová čtvrť jen s pár desítkami bytů nespokojí, do budoucna by se měla masivně rozrůst a nabídnout lidem přes čtyři sta bytových jednotek. Živo ale začne být u Plachty už brzy, prvních 47 bytů se totiž začne plnit letos v létě.

Součástí areálu by kromě dvacítky čtyřpodlažních viladomů bude také dětské hřiště, odpočinkové zóny a nově vysazená zeleň.

Atraktivní Třebeš

Téměř vyprodáno hlásí také nový Dům služeb Třebeš, který od loňského jara vyrůstá u konečné zastávky Podzámčí. Ve třech horních patrech s největšími byty o velikosti 2+kk už je volná pouze jedna jednotka. Rezervovaný je také nebytový prostor ve druhém nadzemním podlaží, případné kanceláře o patro výše pak na svého majitele čekají. Přízemí je rozdělené na menší prodejní místa. „Koncept projektu spočívá ve vytvoření jednoho místa, které sdruží řadu specializovaných obchodů nabízejících kvalitní potraviny zejména od malých českých farmářů, ale také luxusní potraviny ze zahraničí s důrazem na Evropský region. Jedná se o formu celoročního trhu, důležitou a chybějící alternativu ke stávajícím prodejnám s potravinami," uvádějí developeři.

Další domy mají pak vyrůst o kus dál na louce směrem na Vysokou nad Labem.

Moravské nezaostává

V květnu začali stavbaři pracovat také na domu Taraby v Kejzlarově ulici na Moravském Předměstí za panelovými domy (na horním snímku). Proti výstavbě dokonce vznikla petice místních obyvatel. Dokončení investor plánuje na letošní září, ze sedmatřiceti bytů už jsou volné jen dva.

Výhodou nových bytů je, že v určité fázi si majitelé mohou určit nejen jaké kachličky a vybavení jim developer má v bytě udělat, ale v některých případech mohou také „radit" projektantům, jak chtějí mít posunuté příčky.