Obci sužované kamiony opatovická křižovatka nepomohla. Místostarosta Vladimír Beer vidí spásu v dokončení dálnice do Hradce.

Nedávné otevření dálničního sjezdu a křižovatky u Opatovic kamiony z Nového Města ani přes sliby nevyhnalo. Tisíce kaminonů ničí majetek i zdraví místních lidí dál. „Vůbec nic se nezměnilo, kamiony stále jezdí postaru, tedy z dálnice přes nás. Jestli ubylo deset náklaďáků,“ tvrdí rozladěný místostarosta Vladimír Beer.

„Je to čtrnáct dní od otevření opatovické křižovatky, tak ještě chvíli počkáme, ale předpokládám, že po Novém roce bychom blokádu opět udělali. Zřejmě neohlášenou, ta má větší šanci na úspěch,“ řekl Beer. To, že kamiony nejezdí do Hradce přes Opatovice, považuje za logické. Nechtějí projíždět Hradcem přes deset semaforů. Na vině je i dopravní značení. Z dálnice totiž sice zmizela značka zakazující jízdu nákladním vozidlům, ale směrové tabule kamiony dál navádějí na Nové Město.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková uvedla, že značení je takto upraveno na základě požadavku hradeckého magistrátu, který se bál, že kamiony z dálnice ucpou město. Značení v této podobě tam podle ní vydrží až do dokončení dálnice D11 do Hradce.

Kdy se po dálnici řidiči svezou až do Hradce, zatím nikdo neví. Podle Karla Hanzelky z ministerstva dopravy se stavět bude moci, až se stát dohodne s majitelkou pozemků, farmářkou Ludmilou Havránkovou. Vlast〜ní stavba pak potrvá nejméně rok.