Jsou nové, neobvyklé a při vyslovení jejich názvu si spíš člověk představí nějaké víno či druh tance. Řeč je však o nových sportech Bosu a Port De Bras.
Ty si již od října budou moci milovníci nových zážitků vyzkoušet i v krajské metropoli.

Mohou se připravit na jedinečný zážitek. Při bosu prověří především rovnováhu a stabilitu těla. Tento sport se cvičí s „půlbalonem“, na němž se dají dělat sklapovačky stejně dobře jako kliky.

Ovládnout bosu však není vůbec jednoduché. Už jen při pouhém stání na gumové bublině člověk zjistí, kolik má v těle svalů. „Každá hodina může být vedena jinak. Záleží vždy na trenérovi, jestli se spíš zaměří na dynamičtější cviky nebo naopak na ty jednodušší. Každopádně je to hravé,“ říká trenérka bosu Renata Málková.

Z trochu jiného soudku s nádechem baletu či latinskoamerických tanců je Port De Bras. Sport plný ladných pohybů, relaxace, hudby, ale i výdrže a potu.
To všechno v sobě skloubí originální cvičení, jehož prvky slouží především k posílení a protažení celého těla. „Ten, kdo miluje tanec, si v tomto sportu najde své. Není potřeba žádná gymnastická nebo taneční průprava,“ vysvětlila cvičitelka Taťána Česenková.

Poznamenala, že zpočátku se lidé postupně naučí šest sekvencí. „To však není otázka jedné lekce. Pozvolna si lidé fixují dvě až tři pasáže a teprve poté se zvolna přidávají další prvky,“ doplnila Česenková.

Dvě otázky pro trenéry:

Komu je sport určen?

Bosu, Renata Málková: Úplně všem. Nezáleží na věku ani fyzické kondici. Každý si v tomto cvičení najde to své. Sport obsahuje dynamické prvky, ale také pomalé táhlé pozice z jógy.

Port De Bras, Taťána Česenková:
Každému, kdo miluje tanec. Port De Bras v sobě snoubí krásu pohybu, koordinaci těla i relaxaci. Přitom se u toho člověk i velmi příjemně zpotí a vybije energii.
Jaký zážitek mohou lidé očekávat?

Bosu, Renata Málková:
Obrovskou zábavu. Je to velmi hravý sport, už při prvním pokusu udržet balanc na onom půlbalonu si člověk užije hodně legrace.

Port De Bras, Taťána Česenková:
Krásu z pohybu. V ten okamžik splyne tělo s duší a hudbou.