Novoroční akce První den spolu měla navázat na úspěch z předchozího roku. Rekordní počet návštěvníků na Velkém náměstí čekal na vyvrcholení večera - ohňostroj. Po videomappingu připomínajícím 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 se však dostavilo zklamání.

Místo několikaminutové světelné show za desítky tisíc se krajská metropole dočkala jen velmi komorní přehlídky, ohňostroj trval jen 86 sekund. Šokovaní diváci spustili pískot. „Jsem hrozně zklamaná, kdybych to neviděla na vlastní oči, tak tomu snad ani neuvěřím," svěřila se Hradečanka Monika Komárková.

Kritikou se od pátečního večera nešetří také na sociálních sítích: „Za tu dobu, co tu žiju, to hodnotím jako nejhorší ze všech, co jsem kdy viděl. To bylo hodně zoufalý. Ostuda a velké zklamání. Spousta vesnických ohňostrojů byla lepší. Děti se těšily už od Vánoc, nakonec to celé obrečely."

Doslova s otevřenou pusou skončila také samotná radnice, která letos na novoroční oslavy vyčlenila realizátorovi akce Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti částku 300 tisíc korun na pokrytí nákladů technického zajištění celé akce – kromě ohňostroje promítání žurnálu, částečně tvorbu a promítání videomappingu, občerstvení, zdravotní službu a podobně.

„Zklamání občanů mne mrzí. Podle informací, které jsme od organizátorů měli k dispozici, měl být program sestaven z 8,5 minut videomappingu a následného ohňostroje, předpokládala jsem, že s ohledem na výši částky přinejmenším v rozsahu předchozího roku, spíš delším," vysvětluje náměstkyně primátora Anna Maclová.

Údiv neskrýval ani samotný primátor města Zdeněk Fink, který bezprostředně po skončení akce vyjádřil svoji omluvu: „Letošní velice skromné provedení ohňostroje bylo i pro mne nemilým překvapením, moc se za to  omlouvám. Věřím, že za rok bude vše opět v pořádku. Osobně dohlédnu na to, aby se toto už neopakovalo."

Nevydařený ohňostroj však Hradec Králové již jednou zažil. V roce 2009 začal se čtvrthodinovým zpožděním a navíc nebyly  vystřeleny ani všechny rachejtle.  Radnice tehdy požadovala snížení nasmlouvané ceny.

„Vnímám, že občané i návštěvníci si přejí přednostně ohňostroj, a proto se budeme touto cestou ubírat do budoucna," dodává Anna Maclová.