Nárůst cen energií Nový Bydžov zásadně nezasáhl, přesto se město rozhodlo přidat se k trendu budování fotovoltaických elektráren (FVE) na svých budovách. „Proces rozhodování o investici veřejných peněz do FVE byl nastartován již předloni a akcelerován tím, jak cena energií neúměrně rostla. Nutno podotknout, že města a jeho provozů se to dramatické zvýšení až na pár výjimek nedotklo díky víceletým smlouvám,“ uvedl na webu města místostarosta Martin Kořínek.

Studenti bydžovské školy pomáhají na Malšovickém stadionu.
Studenti bydžovské školy pomáhají Votrokům, spolupráci spustil duel se Spartou

Podle místostarosty se v Novém Bydžově rýsuje pět projektů FVE. Investorem dvou z nich, které vzniknou na budově školy, přilehlé jídelny a kotelně, bude soukromá společnost. „Dva budou investorsky zajištěny společností Czech-Energy, která pro nás provozuje i kotelny v městských bytových i nebytových objektech. Jedná se o FVE na budově ZŠ Karlova a přilehlé jídelně a kotelně u panelového domu čp 1415 v ulici U Plovárny,“ sdělil Kořínek.

U školy město předpokládá, že vyrobená energie bude téměř celá spotřebována na provoz školní jídelny. U druhého objektu půjde energie na provoz kotelny samotné a přetoky budou směřovány do sítě.

Kraj si od instalace fotovoltaických panelů slibuje levnější elektřinu a vyšší energetickou nezávislost.
Levnější elektřina. Kraj plánuje instalovat fotovoltaické panely za 117 milionů

Panely na dalších třech budovách zafinancuje město. „Město se stane přímým investorem solárů na střeše fotbalové tribuny, na střeše koupaliště a střechách budov MŠ Sluníčko. Rovněž očekáváme spotřebu elektřiny přímo na místě. Na fotbale ohřev vody do sprch, na koupališti pro provoz a ve školce pro kuchyň,“ předpokládá místostarosta.

Náklady na instalaci těchto tří FVE se odhadují na 7,9 milionu korun, odhadovaná výše dotace je podle místostarosty 5,6 milionu korun, skutečné náklady města by tedy měly činit asi 2,3 milionu korun.

„Budou-li dotační programy i nadále orientovány na podporu těchto zdrojů, vytipujeme další objekty, u kterých by instalace dávala smysl a zahájíme projektovou přípravu,“ doplnil Martin Kořínek.