I přes nepřízeň počasí je účast veliká. „Fouká hodně vítr, není žádný sníh. To nejsou ideální podmínky. Nejlepší počasí bylo předloni ve Skřivanech, kdy bylo po kolena sněhu, azuro a pořádně mrzlo. Sice jsem měl omrzlé nohy, ale stálo to za to,“ vzpomíná organizátor Miroslav Tupec a dodává, že se určitě smočí i dnes. „Do vody budu muset jít, když už jsem to celé vyprovokoval.“

A do ledové vody se chystají i otužilci z nedalekého Měníka a Chlumce nad Cidlinou. „Přijeli jsme je podpořit, oni za námi taky přijeli minulý rok na pláž do Chlumce,“ říkají otužilci z Chlumce. Nezbytný je trénink. „Manželka chtěla jít se mnou, ale zakázal jsem jí to. Není zvyklá, ve vodě hned ztuhne, já se otužuju každý den doma. Začínal jsem na 16 stupních Celsia, teď už trénuju na 4 stupních. A minulý týden jsme byli na písáku,“ pokračují Chlumečáci.

Našlo se pět statečných

Na místě funguje samoobsluha, návštěvníci se zahřívají horkými nápoji a otužilci se svlékají do krásných koupacích úborů. Berou sluneční brýle, klobouky a hurá do vody. „Podle zdejších informací má voda 4 stupně Celsia, takže to bude masakr. Děkuji všem za účast a jdeme na to,“ velí s úsměvem Miroslav Tupec.

Pomalými krůčky jdou do vody čtyři otužilci. Přidá se k nim jedna odvážná plavkyně. I ona se nakonec smočí celá. „Voda je skvělá,“ libuje si. Nadšené publikum je povzbuzuje hlasitým potleskem. Plavci po pár minutách vylézají, zmrzlí, ale spokojení a už se těší na otevření další pláže. To se bude konat v sobotu 18. ledna v Týništi nad Orlicí u vodárenské věže.

Pláž se poprvé otevřela ve Skřivanech v roce 2001. „Tenkrát bylo málo vody, ale lidé přišli a odcházeli se slovy, že přijdou i za rok. Tak takhle blbneme už 20 let,“ uzavírá Miroslav Tupec.