Nový bytový dům vznikne v Hradci Králové na okraji Slezského Předměstí. Rezidence U Sadů nabídne bydlení nedaleko Gočárova okruhu a rušné Pospíšilovy třídy, zároveň ale v blízkosti Šimkových sadů, k čemuž odkazuje i název projektu.

Bytový dům nabídne celkem 54 bytů o různých dispozicích. „V blízkosti centra a na dosah tří významných městských parků nově vzniká projekt Rezidence U Sadů, který nabízí 54 nových bytů (1+kk až 4+kk). Jednotky disponují balkonem, lodžií či terasou,“ uvádí se na webu projektu.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostu ožívají jen zvolna.
Kotěrovy kiosky v Hradci Králové už mají nájemce, přesto jsou často zavřené

Investorem projektu je společnost RS Group se sídlem v Praze.

Na pozemku v ulici Na Střezině podle investora již začaly přípravné práce, samotná stavba domu by měla začít v létě. „Nyní probíhají přípravné práce pro zahájení stavby. Samotné zahájení je pak naplánováno v průběhu léta tohoto roku,“ sdělila jménem společnosti RS Group Dominika Trubková.

Plánovanému bytovému domu musely ustoupit stromy, investor ale slibuje, že zeleň nahradí. „Společně s bytovým domem zde vznikne společný parter se zahradou a venkovním posezením, stejně tak bude samozřejmě součástí i nová výsadba, čímž do lokality chceme vnést více kultivované zeleně a udělat z ní tak příjemné místo pro relaxaci,“ uvedla Trubková.

Hotovo by mělo být za dva roky. „Doba výstavby by neměla přesáhnout dva roky s tím, že plánujeme projekt dokončit na jaře roku 2026,“ potvrdila Trubková.

Bytové domy vzniknou i v jiných částech Hradce Králové, jeden se v současnosti staví například na Pražské třídě v Kuklenách. Rezidence Thera nabídne 65 bytových jednotek. Býtový dům napájí vlastní fotovoltaická elektrárna a vytápí ho tepelná čerpadla. Podle webu novostavby.com je dokončení projektu plánováno na polovinu letošního roku.

Takhle vypadala stavba chytrého bytového domu v Kuklenách v únoru:

Zdroj: Deník/Michaela Horynová

V hradeckých Kuklenách nejde o první energeticky úspornou budovu, loni ve čtvrti vyrostl první pasivní bytový dům v regionu - Cihlovka II.

V dubnu začala výstavba bytového domu s 16 bytovými jednotkami ve Svobodných Dvorech, dokončení se plánuje na prosinec roku 2025. Jedná se o druhou etapu projektu Meteor II, první bytový dům byl dokončený loni v prosinci.

Ilustrační foto
Město nabízí k pronájmu 14 startovacích bytů, do konce roku budou další

„Jednotky nabízíme opět se zahrádkami, terasami, balkony, garážemi a sklepy. Kolem domů je k dispozici dostatek parkovacích stání. Jedná se o lokalitu plnou zeleně a klidu, přitom kousek od centra města. V bezprostřední blízkosti domů vznikne nové dětské hřiště, kavárna a prostor se zelení k relaxaci a odpočinku,“ uvádí se na webu projektu Meteor II.

Letos odstartovala i výstavba bytového objektu na Moravském Předměstí pod názvem Rezidence Kristian. Ve dvou etapách tu vznikne téměř 150 bytových jednotek a více než dvě stovky parkovacích stání. První obyvatelé se nastěhují na podzim roku 2025. Projekt se kvůli kritice místních musel proměnit.

Již před časem popsal Deníku změny architekt a autor nedalekých bytových domů Pilot 2 a Pilot 3 Miroslav Gebas. Dva bytové domy budou stát na obdélníkovém půdorysu namísto čtvercového. „Změnila se struktura zástavby, tedy rozmístění domů v území, které se odsunulo dále od stávajících domů. Po úpravách se také vytvořilo více prostoru pro dětské hřiště a sportoviště, která budou zabírat jednu ucelenou plochu,“ vysvětlil architekt.

Podívejte se, jak bude vypadat Rezidence Kristian:

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal