„Zrovna v tom místě si nejvíc hrají děti, kousek je docela velké hřiště. Neříkám, že je tu přes den bordel, ale i ten přirozený hluk sídliště plného lidí by starším lidem vadit mohl," svěřila se během stavby Deníku jedna z obyvatelek sídliště.

Teď už si ale na nového „nemovitého souseda" v okolí lidé na Moravském zvykají. Nic jiného jim ani nezbývá, otevřít se má totiž už na konci dubna. „Hradecký GrandPark již úspěšně prošel kolaudací a klienty začne fyzicky přijímat od 25. dubna," potvrdila za GrandPark manažerka pro vnější vztahy Věra Breiová.

Většina klientů trpí Alzheimerem

Sto osm z téměř 150 lůžek v domově obsadí ne zcela soběstační senioři trpící různými typy demence či Alzheimerem. Těch je v republice rok od roku víc a jen v Královéhradeckém kraji s takovou diagnózou podle statistik lékařů zápolí na 10 tisíc lidí. Dalších 38 lůžek pak bude určeno pro „klasický" Domov pro seniory a zbylé tři dostane Odlehčovací pobytová služba.

„Zájem v Hradci Králové a okolí je velký, už teď evidujeme na 40 žádostí," dodává Věra Breiová s tím, že plné kapacity by měl objekt dosáhnout zhruba do roka. Měsíčně budou lidé za pobyt platit 18 tisíc korun.

„Výhodou pro obyvatele Hradce Králové a okolí je, že pokud potřebují sehnat péči a ubytování pro seniora se sníženou soběstačností rychle, v GrandParku jim můžeme vyhovět v podstatě okamžitě," říká k tomu ředitel domova Ondřej Votroubek.

Klientům se v moderním čtyřpatrovém komplexu dostane čtyřiadvacetihodinové péče zdravotníků a pečovatelek, chybět nebudou také například služby psychologa nebo duchovního.

Celý komplex je navíc bezbariérový a disponuje multifunkčními prostory, ve kterých bude probíhat například cvičení pro kardiaky, různé zájmové a tvořivé aktivity, pohybový režim, masáže, bazální stimulace, aromaterapie či muzikoterapie.

Dominantou areálu pak bude chráněná zahrada s krytou venkovní terasou navazující na centrální jídelnu. Právě zahrada má navíc plnit nejen funkci relaxační ale i terapeutickou.

GrandPark Hradec Králové je součástí celé sítě domovů pro seniory. První z nich byl otevřen loni v Havířově, další se staví v Praze a v jednání je také Liberec. Do budoucna by měl jeden GrandPark stát v každém kraji.