Zatím na něj mohou vstoupit jen ti nejpovolanější. Tedy místní mistři „trávníkáři“, kteří jej připravují na sobotní první zatěžkávací zkoušku. Řeč je o ploše fotbalového stánku v Hradci Králové, kterou obklopuje zbrusu nový stadion. A i když se s výsadbou začalo „jen“ před devíti týdny, patří k nejlepším v republice.

Kvalitu trávníku potvrdila i fotbalová akreditační komise. „Dostali jsme 29 bodů z 30. Přičemž 30 ještě nikdo nikdy v republice nedostal,“ říká architekt Tomáš Vymetálek. Muž, který stojí za novou tváří nového fotbalového svatostánku.

Malšovický stadion - Hradec Králové 2. srpna
Nový stadion v Hradci Králové dostal zelenou. První zápas už je vyprodaný

Při prohlídce trávníku je znát všude okolo nervozita. Dodělávají se poslední maličkosti tak, aby se aréna v Hradci Králové mohla v sobotu, třicet minut po 16. hodině, otevřít veřejnosti a fotbalu. Dělníci kontrolují turnikety, malíři dotvářejí logo klubu před vstupem na trávník a všude ještě panuje velké pracovní nasazení.

Přitom ještě před pár týdny nebylo jasné, jestli se první zápas v nové aréně uskuteční, či si hradečtí „Votroci“ budou muset protáhnout azyl na jiném než domácím stadionu. „Stále jsme věřili, že se 5. srpna hrát bude. Poslední tři týdny to však byl opravdu sprint,“ připouští při procházení útrob stadionu architekt Vymetálek.

Malšovický stadion - Hradec Králové 2. srpnaMalšovický stadion - Hradec Králové 2. srpnaZdroj: Deník/Vladimír Machek

Novostavba začala vznikat na místě bývalého Všesportovního stadionu v březnu 2021. V dolním prstenci arény se nachází celkem šest stánků s občerstvením. Každý z nich má dvě výdejní okénka, tedy dvanáct výdejních míst. „Snad jsme to spočítali dobře a všichni návštěvníci stadionu budou včas a bez problémů obslouženi. A to i při největším vytížení. Tedy když přijde plný dům - 9300 fanoušků,“ říká při prohlídce prstence architekt. Touto zatěžkávací zkouškou projde novostavba už při prvním zápase s Českými Budějovicemi.

Klec pro zvěř?

Pokračujeme dále útrobami arény. V přízemí se nacházejí i šatny fotbalistů. Hlavně ti domácí to budou mít k trávníku jen pár kroků. Po prohlídce vnitřku stoupáme do hlediště. Při výšlapu schodů nesmíme opomenout otázku, která se řešila při nedávném otevření stadionu v nedalekých Pardubicích.

Kritiku tam sklidil hlavně sektor fanoušků hostujícího týmu. „Smutné a nedůstojné,“ ​napsal tehdy na Twitter stručně boss fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík a přiložil fotku, na které část fotbalové tribuny připomíná klec pro zvěř.

Generální manažer klubu Richard Jukl s kolaudačním souhlasem
Rozsvícení lízátek? Měl jsem při něm husí kůži, přiznal hradecký šéf Jukl

Podle Vymetálka to tak hrozné jako v sousedním městě nebude. „Vidíte něco podobného?“ ptá se a ukazuje na protilehlý sektor hostů. A skutečně, při pohledu na místo pro hostující fanoušky je pletivo jen sotva rozeznatelné a není moc vidět. „Oproti Pardubicím je totiž rozdíl v tom, že tu máme patnáct řad, vyšší zdi okolo hřiště a vůči střeše je to také jiné. U stadionů s vyšší střechou se totiž dělají bezpečnostní opatření mnohem lépe,“ uzavírá architekt.

10 největších fotbalových stadionů v ČR (počet fanoušků)
1. SK Slavia Praha – 20 232
2. AC Sparta Praha – 18 887
3. FK Teplice – 18 221
4. FC Baník Ostrava – 15 123
5. SK Sigma Olomouc – 12 541
6. FC Zbrojovka Brno – 11 700
7. FC Viktoria Plzeň – 11 700
8. FC Slovan Liberec – 9 900
9. FC Hradec Králové – 9 300
10. FK Příbram – 9 100