Pořádně veselo bude nejspíše na úterním zasedání královéhradeckého zastupitelstva. Na programu je totiž také bod ohledně kodexu radničního zpravodaje, který v dubnu primátor Zdeněk Fink stáhl z jednání kvůli dopracování. Vznikla tak pracovní skupina napříč politickým spektrem, která měla předložit nový návrh, se kterým by souhlasili všichni.

Původně měly mít zastupitelské kluby možnost  publikovat v Radnici dvanáct příspěvků za rok, každý by mohl mít maximální délku 1250 znaků. Měsíčně by ale klub mohl publikovat nanejvýš dva články.

Kritika změny

„Návrh, který půjde do zastupitelstva, je ještě horší než ten původní. Snížil se počet znaků na 1000. To je SMSkování s voliči. Každý zastupitel by měl mít možnost publikovat jen čtyřikrát ročně. Přitom Radnice vychází dvaačtyřicetkrát za rok. To prostě nenaplňuje tiskový zákon. Chybí zde také důraz na vyváženost, protože v článcích se objevuje jen vedení města," vysvětlil Martin Hanousek (SZ). Podle něj by měli mít zastupitelé možnost vyjádřit se ke každému jednání zástupců města, kterých je deset. „Jinak je to prostě cenzura," dodal Hanousek.

Pokud zastupitel vyčerpá svou možnost publikovat názory a zpravodaj mu další neotiskne, rozhodnout o naplnění tiskového zákona by mohl až soud. „Počkáme, co schválí zastupitelstvo a pak budu uvažovat, co dál," zakončil Hanousek.

Kompromisní řešení

Za opoziční ANO 2011 mluvil v pracovní skupině zastupitel Pavel Marek. Tomu se také nepodařilo prosadit vše, co by jeho hnutí chtělo. „V rámci možností je to krok správným směrem, aby kodex splňoval příslušný zákon. Na projednání rady města ale došlo k nějakému vyškrtnutí z návrhu pracovní skupiny, což jsme se dozvěděli teprve dnes. Takže uvidíme, jak to bude dnes probíhat," potvrdil včera Marek.

Podle primátora Zdeňka Finka jde ale pouze o slovíčkaření, které nemá vliv na koncept.

„Zastupitelé by měli mít prostor," zaznívá z opozice. Některá města mají jasná pravidla

Hradec Králové - Nevyváženost a malování města narůžovo. To je hlavní problém, který někteří opoziční zastupitelé vytýkají hradeckému radničnímu zpravodaji.

„Zákon nemluví jen o tom, že zastupitelé mají mít své příspěvky, ale zpravodajství má být objektivní a vyvážené. Především se mi nelíbí, že v Radnici jsou přetiskovány zprávy vedení města, názory náměstků a chybí tam alternativní hlasy, které zazněly na zastupitelstvu," vysvětlil Martin Hanousek (SZ).

Podle něj bylo vrcholem, když si loni před komunálními volbami Hradecký demokratický klub vkládal do Radnice reklamu. „HDK si reklamu zaplatilo, ale to mohl každý. Nebylo to žádné poskytnutí výhody. Dlouhé roky jsme si jako členové HDK museli platit z vlastních prostředků, skládali jsme se. To můžete udělat také. Pokud jde o oblíbenosti a hodnocení politické reprezentace města, podívejte se do výsledků posledních komunálních voleb a bude vám to úplně jasné," bránil se nařčení Hanouska na zastupitelstvu  Arnošt Urban (HDK).

V některých  městech mají pravidla pro přispívání zastupitelů přímo dané. Například v Jičíně mohou být zveřejňovány názory zastupitelů, pokud si jednotlivý zastupitel nebo dané politické sdružení či strana vyžádá ve zpravodaji prostor. Rozsah článku zde smí být pro dané číslo maximálně na půl strany A4, tedy nanejvýše 4500 znaků.

Ve Dvoře Králové nad Labem také není množstevní omezení pro zastupitele, pouze se musí vejít do rozsahu 2500 znaků.