Nová norma, která vstoupí v platnost 1. října, totiž po vedení měst a obcí požaduje, aby veškeré hlučné akce přesahující 22. hodinu večerní povolovala speciální vyhláška.

Ministerstvo novelu, která se netýká jen koncertů, ale i zábav, oslav či hodů, zdůvodňuje ochranou klidného nočního spánku a současným nadužíváním výjimek.

Právo na klidný spánek

Vnitro také operuje s nálezem Ústavního soudu, který uvádí, že občan má mít možnost předvídat počet 
a rozložení potenciálně probdělých nocí.

„Doposud záleželo na libovůli obcí, na jakou akci výjimku poskytnou. Nyní pokud obce budou chtít dobu nočního klidu v určité dny zkrátit nebo úplně zrušit, budou tak muset tyto dny vymezit přímo v obecně závazné vyhlášce, aby byli občané dostatečně informováni," vysvětlovala novou normu tisková mluvčí  resortu Martina Němcová, podle které většinu akcí, kde by měl být omezen noční klid, lze předvídat s dostatečným časovým předstihem.

Rock for People, Chlumecké hudební léto, Smiřické svátky hudby nebo silvestrovské půlnoční ohňostroje.

Tyto a podobné akce, které budou mít v itineráři, že neskončí před 22. hodinou večerní, budou mít nová extra pravidla v podobě vyhlášky schválené zastupiteli.

Jako za socialismu?

Dotčeni budou také tvůrci plesů či pořadatelé významných jubileí, například hasiči. Ke konaní těchto malých akcí už nebude stačit podpis starosty, ale zastupiteli schválená vyhláška.

Nová norma z dílny Ministerstva vnitra ještě ani nevstoupila v platnost a už teď se na ni snáší obrovská vlna kritiky.

Servítky si například nebral novobydžovský starosta Pavel Louda, jehož slova musela redakce upravit tak, aby byla publikovatelná před 22. hodinou.

„Je to debilita a tato vláda socialistů nic jiného, než regulace neumí. Každému by jen kázali a doporučovali, jak mají co dělat. Takové chování tady nebylo ani za socialismu," řekl první muž bydžovské radnice, podle kterého získali novou zbraň do ruky všichni notoričtí stěžovatelé: „Jim a podobným lidem, kteří chtějí jen buzerovat a otravovat, to ohromně nahraje do karet. Zkrátka je to další přiblbé nařízení."

Kritikou nešetřil ani jeho kolega z chlumecké radnice Miroslav Uchytil.

„Vůbec se nám to nelíbí 
a považujeme to za nešťastné rozhodnutí. Opět se dává do ruky klacek jednotlivci proti většině. Neustále se vychází vstříc jednotlivcům v rámci nějaké superdemokracie a tito jedinci teď budou mít větší  právo do všeho kafrat," kritizoval novelu Miroslav Uchytil, který v nové normě také vidí potřebu ministerstva vnitra mít větší dohled nad chodem společnosti.

Zbytečná radnice?

„Vždyť výjimky se nedávaly jen tak běžně, ale rada měla vždy tu pravomoc, na základě místních poměrů, ji udělit. To, co udělalo ministerstvo je nedemokratický paskvil," nebral si dále servítky chlumecký starosta s dodatkem, že o nové normě rozhodl někdo, kdo právě místním poměrům nerozumí. „Proč se nám ministerstvo cpe do našeho svobodného rozhodování? Proč nám bere tuto pravomoc? Krůček po krůčku nám teď bere naše kompetence," dodal starosta.

Podle něj nadělá norma víc paseky, než užitku a bere vítr z plachet lidem, kteří chtějí pro obyvatele něco udělat. „Teď všechny akce musíme dát na začátku roku do vyhlášky. Vyhlášku nám však schvaluje krajský úřad a tento krok trvá něco kolem půl roku," dodal Miroslav Uchytil s tím, že na začátku roku bude muset oslovit všechny spolky, zda náhodou v následujícím roce nechystají nějakou akci, která bude delší, než do 22 hodiny.

„Nakonec to dopadne tak, že budeme měnit vyhlášky jak blbci a v ní budou akce, které se dalších pět let nemusí opakovat. Například ty výroční," uvedl chlumecký starosta.