"V dopise agentura zmiňuje, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. Město s výtkami a závěrem NSA nesouhlasí a zvažuje další právní kroky," vysvětluje mluvčí města Kateřina Šmídová.

Město se pokoušelo od státu získat příspěvek 300 milionů korun. Stadion měl stát 687 milionů korun, cena se ale zřejmě zvýší. Konsorcium stavební firem, které stadion v Malšovicích budují, město vyzvalo k jednání o ceně kvůli růstu cen na stavebním trhu.

Psali jsme:

V Hradci Králové oficiálně začala stavba nového fotbalového stadionu v Malšovicích.
Požehnáno, poklepáno, vykopnuto - stavba stadionu začala

„Národní sportovní agentura svůj závěr, tedy že dotace by představovala nepovolenou veřejnou podporu podle práva Evropské unie, odůvodňuje například tím, že město lze pokládat za podnik, jelikož na fotbalovém stadionu uvažujeme o pronájmech prostor pro občerstvení, posilovnu, sportování nebo koncerty. U takových zařízení je to ale zcela běžná až nutná praxe, ať už z pohledu ekonomiky provozu nebo jako zvýšení atraktivity zařízení,“ namítá primátor města Alexandr Hrabálek.

Agentura také městu vytýká, že zahájilo stavební práce před podáním žádosti o dotaci. Město agenturu v lednu ve správním řízení vyzvalo ke zrušení celé dotační výzvy. Prý má zásadní nedostatky. „Bohužel k této výzvě, i když už příslušné právní lhůty pominuly, se agentura doposud nevyjádřila,“ říká náměstkyně primátora Monika Štayrová s tím, že město zvažuje další právní kroky.