„V minulých měsících jsme tak mohli shlédnout například přehled filmografie a následně i snímek Byt oscarového režiséra klasického Hollywoodu Billyho Wildera, kterého skvěle uvedla programová ředitelka a bývalá šéfredaktorka časopisu Cinema Iva Hejlíčková či úvod k filmografii Akiho Kaurismakiho s Vladimírem Hendrichem, který s tímto finským režisérem dělal již několik rozhovorů," přibližuje Natálie Barcalová z univerzitního klubu.

Příští úterý čeká zájemce romantická komedie Le Havre, který natočil režisér Aki Kaurismäki.  Snímek doplní beseda s filmovým historikem a publicistou Vladimírem Hendrichem, který film též stručně uvede.

Jedním z motivů snímku je nelehká situace současných imigrantů. Samotný režisér k opusu Le Havre uvádí: „Natočit film o problémech imigrantů je složitá věc. Evropa se k tomu nestaví vůbec dobře. Tváříme se, jako by bylo všechno v pořádku, ale nic není v pořádku. Tisíce lidí žijí pod jakoukoliv úrovní důstojnosti, otročí v hrozných podmínkách –  a jednou ten problém exploduje. Ale žádného politika ani nenapadne, aby o tom mluvil v parlamentu. Asi nemají čas, jak se zabývají jen svým kontem. Evropa umírá, alespoň mentálně".