Společná akce královéhradecké dopravní policie, BESIPu a Státního odborného dozoru (SOD) Krajského úřadu v Hradci Králové na odpočívadle 81. kilometru v pátek 21. 6. 2019 odpoledne mezi 12. a 17. hodinou nabídla řidičům nákladních vozidel hned několik možností, jak si zlepšit  odborné znalosti, ujasnit dopravní předpisy a vydaná nařízení, a samozřejmě také, jak zvýšit bezpečnost své jízdy. Na řidiče a dopravce na odpočivadle čekali na mobilních stanovištích odborníci na dopravu z řad policistů, ministerstva dopravy a krajského úřadu. Dotazovat se jich přišli řidiči kamionů, nákladních aut, dodávek, ale i karavanů, nebo i autobusů.

Hned na začátku akce na nás čekali řidiči kamionů a zástupci dopravců z Pardubického kraje s připravenými dotazy. Kladli nám otázky a my jsme je během příjemného rozhovoru zodpověděli. Doslova v obležení se ocitlo stanoviště s mobilními váhami, kde měli řidiči možnost si informativně zvážit své vozidlo. Kolegové od mobilních vah se nezastavili a vážili jak nákladní vozidla, tak i karavany (campery), protože už začala rekreační sezóna. Řidiči se chtěli ujistit, že při cestě na dovolenou nepřekračují hmotnost. Jeden chtěl na místě dokonce raději zanechat některé členy rodiny, než aby něco vyhodil. Velký zájem mezi účastníky akce také vzbudil přístroj Human presence detektor (HPD) cizinecké policie, který hledal v nákladním prostoru schované migranty (v tomto případě policistu), ostatní řidiči mohli přitom sledovat jak přístroj reaguje na tep srdce. Stánek BESIPu, trenažér bezpečného poutání a policejní technika (AUDI A8, Škoda Superb, motocykl BMW RT 1200) lákaly především děti ze zájezdových autobusů, vracejících se ze škol v přírodě, nebo cestujících na fotbalové utkání. Řidiči těchto autobusů  si tak s námi mohli během své bezpečnostní přestávky alespoň popovídat.

Celkem se přišli podívat a podiskutovat řidiči a osádky z několika desítek vozidel, navíc se k nim přidali i dopravci, kteří přijeli osobními automobily. Všichni, kteří si pátečního odpoledne s námi udělali "Bezpečnostní přestávku", velmi kvitovali odborné zodpovězení dotazů. Řidičům, zejména těm mířícím do daleka, se také velice líbila možnost informativního zvážení vozidla, všichni pak chválil vstřícnost a pozitivní atmosféru celé akce.

Eva Prachařová

Magistrát města Hradec Králové.
Muž na magistrátu hodil židlí. Neunesl rozvod