Skladové haly nizozemské společnosti CTP, která vlastní v Česku síť obchodních parků, tu vznikají na ploše větší než 21 tisíc metrů čtverečních. Jenže má to jeden „drobný" zádrhel – vše se odehrává bez jakéhokoliv stavebního povolení a v rozporu s vydaným územním rozhodnutím.

Trestní oznámení

Město na místě už učinilo dvě kontrolní prohlídky, vydalo zákaz v pokračování stavby, uložilo firmě finanční pokutu a zahájilo řízení o odstranění stavby. Vše bez výraznějšího úspěchu. Nyní přistoupilo k razantnějšímu kroku: podalo trestní oznámení ve věci podezření ze spáchání trestného činu.

V úterý brzy ráno se také  zástupci firmy CTP setkali přímo na stavbě s náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem. Předal jim výzvu k ukončení stavebních prací. Zástupci firmy ji převzali, podepsali a přislíbili, že stavbu přeruší.

Na místě se nicméně pracovalo v úterý dál. „Probíhají tu už jenom zajišťující práce kvůli bezpečnosti. Dále budeme pokračovat až získáme stavební povolení," tvrdí zástupce firmy CTP Josef Lhotský. Přerušení stavby firma už ale v minulosti jednou slibovala. Jenže vše zůstalo jen u slov – dělníci a stavební stroje z místa nezmizeli.

Zda jde i tentokrát pouze o plané řeči, ukážou až následující dny. „Další vývoj nelze předvídat, protože je závislý na krocích investora,"  krčí rameny tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková s tím, že radnice už vyčerpala všechny zákonné možnosti a nástroje.

Je to paradox…

Postup města však kategoricky odsuzuje zastupitel Martin Hanousek (SZ), který na černou stavbu několikrát upozorňoval. „Paradoxní je, že úředníci se na to celou dobu dívají a vůbec to neřeší. Jestli tahle stavba projde, tak nepochybuji, že až se dostaví dálnice, bude to příklad pro další investory, že tady můžou také začít stavět na černo," zlobí se zastupitel.

Magistrát měl podle něho zakročit a celou věc rázně ukončit. „Je naprosto neuvěřitelné, že město prohlašuje, že vyčerpalo všechny možnosti a přitom to není pravda," říká Hanousek a dodává, že radnice mohla v souladu se správním řádem úředně zapečetit stavbu, přerušit ji, případně za dohledu policie zabavit movitý majetek. „Pokuta má být donucovacím prostředkem, nikoliv trestem. Pokud nezabere, mají se hledat další prostředky," popisuje zastupitel a označuje celou kauzu za absolutní selhání hradeckého stavebního úřadu. „Úřad nepracuje správně, vše teď směřuje k tomu, že se stavba zrealizuje."

Úřad: Nejde o chybu

Vedoucí stavebního odboru města Michal Jandík ale jakékoliv pochybení odmítá. „Nevím o tom, že bychom měli možnost stavbu zapečetit. Takový postup opravdu neznám. Představte si jen, kolik je na stavbě subdodavatelů, to není tak jednoduchá věc. Pokud někdo ví, jak se v takovém případě postupuje, ať nám přijde poradit," neskrývá rozladění Jandík.

Hotovo? Na jaře

S podobnou stavbou, jaká nyní vzniká v Hradci, mají zkušenosti i v sousedních Pardubicích. Společnost D+D Park tu v roce 2009 začala s černou stavbou logistického centra Zelená louka za 800 milionů v bývalém areálu chemičky Synthesia. Firma stavěla stejně jako společnost CTP bez stavebního povolení. Magistrát opakovaně vyzval investora k ukončení stavebních prací. Ten však budoval dál, i přes hrozbu sankcí či příkazu, aby byl černý objekt odstraněn. Výsledek známe. Investor si nakonec obstaral všechna povolení a stavba tam dnes úspěšně stojí.

Podobný scénář teď zřejmě čeká i Hradec. CTP by ráda své obří haly, do kterých míří například i Česká spořitelna, měla hotové letos na jaře…