Tatér Daniel Říčan, přezdívaný Anděl díky vytetovaným křídlům na zádech, si na počet zákazníků nestěžuje.

„Máme nabito celoročně. Denně tetujeme tak dva lidi,“ říká o své živnosti Říčan. Jeho studio se zabývá klasickým černobílým i barevným tetováním. Specializuje se však na polynéské tetování, tradiční japonské vzory a realistické motivy. Vedle toho také prodává šperky z chirurgické oceli šperky a provozuje i obchod s tetovacími potřebami. Samozřejmostí je sterilizované prostředí a kontrola studia hygienou.

Hygiena je důležitá

„Správná péče o tetování je velmi důležitým článkem k pěknému a kvalitně vyhojenému tetování,“ vysvětlil Daniel Říčan.

V létě je tedy potřeba dodržovat zvýšenou hygienu, která má vliv na výslednou podobu motivů. Tatéři nedoporučují pití alkoholických nápojů den před a den po tetování. Ochranná fólie se z tetování opatrně odstraňuje zhruba po dvou hodinách od dokončení práce. Tetování je potřeba před zahojením ran, které trvá zhruba deset dnů, dvakrát denně umývat mýdlem. „Doporučujeme zákazníkům speciální krém s dezinfekčními látkami,“ dodal Říčan.

Tetování také musí zákazník umývat dvakrát denně antibakteriálním mýdlem, musí totiž zůstat vláčné. Celkové vyhojení zabere tři týdny.

Opalování škodí

Jeden měsíc se nesmí potetovaná kůže vystavovat slunci, protože ji škodí UV záření.

„U čerstvých jizev je nutná zvláštní péče. Neměly by být UV záření vystavovány vůbec,“ mluví o péči lékař Robert Remeš s tím, že tetování poté může vyblednout, vystoupnout nebo v nejhorším případě začne hnisat.

Stejně tak je pro čerstvě potetovanou kůži důležité nekoupat se na koupalištích, přehradách a dalších vodních nádržích. Mohlo by totiž dojít k infekci.
Člověk, který má zájem o tetování, musí také říct, jestli není alergický na různé barvy.

„Také se našich zákazníků samozřejmě ptáme, jestli nemají cukrovku, žloutenku a další nemoci,“ řekl Říčan. Lidé podepisují i prohlášení o tom, že si jsou vědomi případných zdravotních rizik.

Tetování vydrží

„Před deseti lety jsem si pořídila tetování na spodní části zad. Samozřejmě jsem se nesměla koupat a opalovat, ale to se dalo zvládnout. Hojilo se velmi rychle,“ sdělila své zkušenosti Petra Dvořáková. Nyní se mladá žena opaluje již namazaná normálním opalovacím krémem.

„O obnovení tetování zatím nepřemýšlím, protože ho mám na dobrém místě a nebledne,“ doplnila Dvořáková.

(les)