Socialisté chtějí vytvořit širokou koalici, ODS věří tomu, že se jí podaří dojednat středopravou koalici. ČTK to v neděli řekly jedničky na kandidátkách ČSSD Hana Orgoníková a ODS Pavla Finfrlová.

Vítězná sociální demokracie podle Orgoníkové oslovila pro jednání o koalici TOP 09, Alternativu (Hradecký demokratický klub) a Změnu pro Hradec. Tato koalice by v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu měla 20 hlasů, sociální demokraté však chtějí jednat i s dalšími stranami. „Rozhodně by nebylo fér, aby byla ČSSD z nové koalice na hradecké radnici vynechána, jednání budou pokračovat,“ řekla Orgoníková, která tvrdí, že vznik středopravé koalice, kterou připravuje ODS, není ještě stoprocentní.

ODS už krátce po volbách jednala o spolupráci s Hradeckým demokratickým klubem, TOP 09, VPM a koalicí Doma v Hradci. V sedmatřiceti­členném zastupitelstvu by tato koalice měla 21 hlasů. „Domluvili jsme se, že v pondělí nás čeká další schůzka, na které chceme jednat o programových věcech,“ řekla Finfrlová.

Nic není definitivně domluvené

Lídr kandidátky Alternativy (Hradecký demokratický klub) Zdeněk Fink v neděli ČTK řekl, že se sice sešel s představiteli ČSSD, za lepší řešení však jeho uskupení považuje středopravou koalici s ODS a dalšími subjekty. „Zatím není nic definitivně domluvené, další jednání nás čekají,“ řekl Fink.

Komunální volby v Hradci Králové vyhrála ČSSD ziskem 19,35 procenta hlasů a osmi zastupiteli. Druhá skončila ODS, které 15,81 procenta přineslo zisk šesti křesel. Třetí bylo Sdružení Alternativa (Hradecký demokratický klub) s 12,51 procenty hlasů a pěti mandáty. Voleb se zúčastnilo 45,24 procenta voličů, což je více než před čtyřmi roky, kdy k volebním urnám dorazilo 41,11 procenta voličů. Více čtěte ZDE.