První vlna výběrových řízení se týkala patnácti středních škol, které se sloučily nebo splynuly a u nichž je nutné, aby co nejdříve dostaly nové vedení. Ředitele se však zatím nepodařilo vybrat pro královéhradeckou stavební průmyslovku a pro Zemědělskou akademii Hořice. Zatímco u stavební průmyslovky komise žádného z uchazečů nedoporučila a bude vypsáno nové řízení, o řediteli hořické školy rozhodne rada kraje na mimořádném zasedání.

„Uchazeči přijdou před radu, kde budou prezentovat své koncepce,“ řekla včera novinářům náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová (Východočeši). U konkursu v Hořicích se totiž objevily pochyby, zda nebyl zmanipulovaný.

Pochybnostmi o konkursu se netají starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Podle něj vedení kraje výběr ředitele hořické školy i dalších středních škol ovlivňuje.

STAROSTA: UCHAZEČ NESPLŇOVAL PODMÍNKY

„Ohradil jsem se proti jednomu z uchazečů, který neměl žádnou pedagogickou praxi a ani nepracoval pět let v řídící funkci, což mi nakonec potvrdili v dané firmě. Při konkurzu jsem se na to dotyčného zeptal, ale on se vyjádřil neurčitě a paní Berdychová mě zastavila s tím, že praxe byla doložena potvrzením. To mně ovšem konkursní komise následně na základě mé žádosti odmítla ukázat,“ popsal starosta Šubr výběr ředitele nového zemědělského institutu v Hořicích.

Potom prý dokonce obdržel od Martiny Berdychové e-mail, že jeho připomínka je bezpředmětná a že svým jednáním se mohl dopustit porušení povinnosti mlčenlivosti se všemi důsledky.

Ilustrační foto
Hledá se zedník či řidič. Zn: Spěchá

ŠPATNÉ ROZHODNUTÍ BY OVLIVNILO CHOD ŠKOLY

Pavel Šubr se proto obrátil na právníka, ale ten tvrzení obsažená v e-mailu vyvrátil. „Naopak uvedl, že konkursní komise vyhodnotila předpoklad praxe zcela nesprávně, takže hrozí jmenování ředitele školy v rozporu se zákonem, neboť nesplňuje zákonné podmínky,“ řekl starosta.

Podle právníka může mít navíc jmenování takového člověka do funkce vážné dopady na chod a fungování školy. Správní rozhodnutí, která by nový ředitel učinil, by mohla být napadena, stejně jako platnost jím uzavřených právních vztahů s jinými osobami.

STĚŽOVALI SI I JINÍ STAROSTOVÉ A ŘEDITELÉ

Pavla Šubra prý také zarazilo, že připomínkou, kterou zaslal tajemnici i předsedkyni konkursní komise, se nechtěl nikdo zaobírat a naopak byl napaden, že se těmito fakty zabývá neoprávněně.

„Ještě před samotným konkursem jsem byl informován, že je předem připraven a rozhodnut. Začali se na mně obracet i někteří ředitelé škol a starostové, že z toho, jak se konkursy odehrávají, mají stejné pocity,“ uzavřel starosta.

do práce na kole
Přihlásit se do soutěže Do práce na kole je možné do konce dubna

NÁMĚSTKYNĚ: Z NAŠÍ STRANY JE VŠE FÉROVÉ

O případu tento týden informoval server iDnes.cz. Martina Berdychová se však včera proti těmto informacím ohradila.

„Odmítám tvrzení, že by konkursní řízení byla zmanipulovaná. Je to spekulace. Musíme vybrat dobrého ředitele a chceme, aby školství na Hořicku bylo stabilizované a získalo jasný směr,“ sdělila včera novinářům.

Právě kvůli zpochybňování výsledků příští týden mimořádně zasedne rada kraje. Kandidáta, kterého jí komise doporučila, totiž neschválila.

„Došlo k veřejnému zpochybňování tohoto konkursu, takže považujeme za správné se s problémem seznámit a na základě toho se rozhodnout. Je to podle mého názoru standardní postup,“ uvedl krajský radní Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Podle jeho názoru však uchazeč, kterého konkursní komise na místo ředitele hořické školy doporučila, požadované podmínky praxe splnil. Před radu příští pondělí předstoupí i se svým konkurentem.

„Z naší strany je všechno férové. Férové to však není ze strany některých členů konkursních komisí,“ prohlásila včera Martina Berdychová.

MALÝ ZÁJEMO VEDENÍ ŠKOLY

Z dosud jmenovaných třinácti ředitelů jich celkem jedenáct už ve funkci bylo, dva jsou noví. Podle Martiny Berdychové však kraj zaskočilo velmi malé množství uchazečů o funkci ředitele. U osmi škol se do soutěže přihlásil jediný zájemce. Větší zájem byl jen o Krkonošské gymnázium a Střední odbornou školu v Trutnově, kde o funkci usilovali čtyři zájemci, na střední školu v hradecké Vocelově ulici se hlásili tři.

Z konkursů vzejde padesát ředitelů
Konkursů na ředitele středních škol bude celkem padesát. Začaly v první polovině března a potrvají až do poloviny června. „Neuměli jsme vyhodnotit, čí práce je dobrá a čí je horší tak, aby podmínky byly rovné, protože na krajském odboru školství dosud chyběl systém hodnocení ředitelů škol,“ vysvětlila Martina Berdychová. Kraj se tedy rozhodl pro plošné konkursy. Současné ředitele chce prý kraj tímto způsobem „nastartovat“, protože v řízení musí předložit koncepci na další šestileté období. Pro plošné konkursy se rozhodly i některé další kraje.

Změny krajského školství
Střední školství v kraji letos prochází velkými změnami. Zastupitelé schválili sloučení či splynutí 21 středních škol. Od 1. července 2018 tak vznikne deset zařízení s upravenou nabídkou vyučovaných oborů. Slučování škol je proces, při němž je jedna organizace nástupnická, při splynutí vznikne zcela nová organizace. Optimalizace by měla snížit počet středních škol zřizovaných krajem a vyvážit oborovou nabídku.