Všech deset svých soupeřů takto vyzval jeden ze senátorských kandidátů Pavel Křížek. A většina rivalů hozenou rukavici zvedla.

Prvním byl hradecký exprimátor Oldřich Vlasák:  „Rád se zúčastním. Nebojím se konfrontace. Těším se na spolupráci s aktivními a pracovitými lidmi," opáčil.

Vyzyvatel Pavel Křížek si dal s přípravou mravenčí práci. Chce, aby podmínky byly rovné pro všechny a souboj proběhl férově.

Tvrdí, že post senátora si zaslouží jen ten nejlepší: „Chci dát voličům možnost vidět své kandidáty také naživo při diskuzi se svými konkurenty a nikoliv jen na billboardech a v novinových článcích," vysvětluje svůj záměr.

Mezi senátorskými mušketýry se představí také jedna žena: Náměstkyně primátora Anna Maclová.  Ta výzvu přijala bez vytáček. „Vlastně jsem podobnou akci čekala.  Jen bych čekala, že ji uskuteční třeba média," řekla.

Tři hodiny diskuzí

Veřejně diskutovat budou kandidáti bez moderátora a před zraky veřejnosti příští pondělí od 19 hodin v prostorách malého sálu hradeckého Adalbertina. Debata by měla trvat skoro tři hodiny.

Pravidla budou platit i pro publikum: Každý z kandidátů si může přivést 20 diváků, hlediště se pak podle vylosovaných čísel kandidátů rozdělí na jednotlivé sektory. Jediný, kdo na kandidáty „dohlédne", bude přítomný notář.

Jemu také při příchodu každý z uchazečů odevzdá obálku s jednou otázkou pro všechny kandidáty a další s třemi záložními otázkami rovněž pro všechny.

Obálkové otázky se pak přepíšou do elektronické podoby a během debaty budou divákům promítány na velkoplošnou projekci a televize podél jeviště.

Jen jeden dotaz

Otázky se mohou týkat čehokoli, zakázány jsou pouze takové, které obsahují více než jeden dotaz. „Za eticky nevhodné se považují také otázky na jednotlivosti, jména, či exaktní číselné údaje. Například kolik kilometrů čtverečních má senátní obvod č. 45?" vysvětluje v pravidlech jejich autor Pavel Křížek.

Post obhajuje Dryml

V Královéhradeckém kraji obhajuje svůj šestiletý mandát Vladimír Dryml, tehdy zvolený za ČSSD.

Přijde i primátor Zdeněk Fink
Ne všechny kandidáty ale nápad nadchnul, například kandidát za hnutí ANO Přemysl Škácha Křížkovi vzkázal: „Akce se zúčastním s podmínkou, že bude řízena profesionálním moderátorem a zabezpečena pořadatelskou službou, jelikož jsem zvyklý na dodržování určitých pravidel." Tento argument ale Křížek nepřijal: „Moderátory budou sami účastníci v souladu s původními pravidly. Pouze představení účastníků a přivítání hostí provede starosta z Nepolis nebo primátor  města Hradce Králové." Primátor Zdeněk Fink už svoji účast potvrdil. „Přijdu se na vás všechny rád podívat," vzkázal.
Naopak zcela určitě nedorazí zástupce KSČM Lubomír Štěpán. Omluvil se z důvodu kolize s jednáním zastupitelského klubu. Podívat se přijdou i někteří starostové Hradecka. Například starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák nebo starostka Libčan Jaroslava Slavíková.   (zum)

Michaela Zumrová, Imrich Dioszegi