Kam s ním? Nerudovskou otázku si každý den kladou stovky řidičů, kteří chtějí zaparkovat v přeplněných městských aglomeracích. Nejinak tomu je i v hradeckém Farářství. „Přes den to docela jde, ale zaparkovat odpoledne a večer, to je prakticky nereálné. Kolikrát tu kroužím i dvacet minut, než naleznu nějaké místo,“ nechala se slyšet paní Jana z Hrubínovy ulice poté, co si několikrát projela přilehlé uličky, než ukořistila místo po právě odjíždějícím autě.

Místní hlasování

Neutěšená situace ve Farářství již několik let dělá vrásky na čele i předsedovi Komise místní samosprávy Pražské Předměstí - Jih (KMS) Aleši Cee.

„S parkováním je tu situace opravdu neudržitelná. Od roku 2006 se na konci Jungmannovy ulice počítalo s vybudováním odstavného parkoviště, takzvaného P+R, které mělo navazovat i na městskou hromadnou dopravu. Přes den by jej využívali lidé, kteří do Hradce jezdí do práce a přes noc místní obyvatelé,“ uvedl k parkovišti, které mělo pojmout 255 automobilů Aleš Cee.

Přestože je toto parkoviště stále zařazeno do priorit KMS, město od záměru ustoupilo. „Zmrazení projektu mě mrzí. Naši lokalitě by to jistě pomohlo. Auta by tam mohli například odstavit lidé, kteří jej nevyužívají denně a zabírají místo ostatním,“ dodal Aleš Cee, který po poslední schůzce s městem však vidí již slabé světlo na konci tunelu. Radnice sice kvůli nejednotnosti názorů v minulosti zastavila připravovanou projektovou dokumentaci a na místě připravovaného parkoviště nechala vystavět odstavnou plochu pro přilehlý autosalon, nicméně svoji vizi k ledu neodstavilo. „Stále to cítíme jako velký problém. Mezi místními občany se však na toto parkoviště různí. I proto chceme do konce roku uspořádat v této lokalitě dotazníkové šetření a zjistit, kolik lidí si zde parkoviště přeje. O dalším osudu parkoviště tak rozhodne většinový názor,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Pomůže soukromník?

Podle náměstkyně primátora Romany Liškové je v případě, že by většina lidí dala projektu zelenou, situace s autosalonem ošetřena ve smlouvě a současný nájemce by plochu opustil. „Není to však jediná možnost, jak zde vystavět parkovací místa. O tuto lokalitu, avšak pozemek až za prostorem stávajícího nájemce, projevil zájem i soukromý investor, který zde chce vystavět dům se zdravotními službami. Jeho součástí má být i parkhaus, který by pojal 175 automobilů, a to by byla parkovací místa navíc,“ uvedla Romana Lišková.