Téměř čtyři týdny jste měli možnost hlasovat pro primátora či starostu v pěti největších městech. V pátek ankety skončily. Jak dopadly?

Celkem se pětačtyřiceti kandidátům sešlo 21 365 hlasů. Nejvíce samozřejmě v krajské metropoli – 12 719.

Zde by se podle čtenářů stal starostou podnikal Josef Petera ze strany Hradec náš Domov. O pouhých sedm hlasů za ním zaostal ředitel Sionu Denis Doksanský, který hájí barvy uskupení Starostové a nezávislí pro Hradec Králové. Současný primátor Zdeněk Fink z HDK, který v posledním předvolebním průzkumu  u voličů vede, skončil na 10. místě z 15.

Ještě těsnější byl souboj ve Smiřicích, kde o pouhý hlas vyhrál Ladislav Koldrt z ODS před Lubomírem Janderou nominovaným KSČM. V Novém Bydžově by se podle čtenářů stal starostou Michal Krejčí (Svobodní), v Chlumci nad Cidlinou svůj post dosavadní starosta Miroslav Uchytil neobhájil, skončil druhý za Jiřím Krenčíkem (ČSSD). Pouze v Třebechovicích pod Orebem chtějí lidé na radnici vidět opět Jiřího Němce.

V anketě se mohlo hlasovat i vícekrát a nebylo možné ošetřit, aby „klikali" jen lidé z daného města. Výsledky proto nemohou být vodítkem, jak hlasovat, ale pouze možností pro čtenáře vyjádřit svůj názor.  Odrazí se i ve volbách?

„Výsledky ankety se od průzkumů volebních preferencí odlišují natolik zásadně, že je není možné brát vážně. Například v Hradci vyhrál Josef Petera, ale v průzkumech volebního potenciálu je podpora této volební straně zanedbatelná. Žádné spolehlivé závěry tedy z ankety nelze vyvozovat," uvedl politolog Jan Outlý.

Profesor Jaroslav Malý vede anketu o budoucího senátora

Prof. MUDr. Jaroslav Malý CSc., nezávislý kandidát s podporou ČSSD, vede ke včerejšímu poledni průběžné pořadí ankety na budoucího senátora. Anketu vyhlásilo hnutí Doma v Hradci a doposud hlasovalo 497 lidí. „Takový průzkum mě velmi těší a musím říct, že si budu vážit každého hlasu, který ve volbách dostanu. V této anketě zatím ale hlasovalo necelých 500 lidí a v našem volebním obvodu jich je zhruba 110 tisíc," komentoval průběžné výsledky profesor Malý. Ten zatím anketu vede se 121 hlasy. V tuto chvíli se jedná o jediný adresný průzkum, který se věnuje senátním volbám přímo ve volebním obvodu Hradec Králové. Posledním dnem, kdy lze jakékoliv předvolební průzkumy zveřejňovat, je právě dnešek.  Zveřejnění průzkumu by již zítra znamenalo hrozbu pokuty 30 000 pro občana a až půl milionu pro firmu. „Průzkum a následné výsledky voleb, to je jedna věc a zcela jistě mi na výsledku voleb záleží. Ale co je pro mě ještě důležitější, je volební účast. I když to tak vzhledem k situaci na české politické scéně posledních několik let, se kterou i já jsem osobně hrubě nespokojen, nevypadá, jít k volbám je velmi důležité. Je potřeba vystavovat politikům vysvědčení a ty, kdo obdrží nedostatečnou, je potřeba nechat propadnout," říká profesor Jaroslav Malý.

Profesor Jaroslav Malý pracuje už čtyři roky jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové a zároveň je proděkanem lékařské fakulty UK. Jako vědec se podílel na výzkumu transplantace kostní dřeně a před 35 let byl v týmu lékařů, který jako první kostní dřeň v tehdejším Československu transplantoval.  Během své vědecké a lékařské kariéry napsal více než tisíc odborných publikací a i díky nim patří mezi přední evropské hematology. Ve svém volebním programu se zaměřuje na oblasti, kterým, jak sám říká, rozumí a na ty, které lidi na Hradecku nejvíce trápí.  V senátu se hodlá zabývat zdravotnictvím, školstvím a problematikou seniorů. Řešit by chtěl ale také nezaměstnanost, bydlení a dopravní infrastrukturu. „Existuje celá řada problémů, které trápí lidi na Hradecku a ty je potřeba řešit okamžitě. I proto je můj hlavní slogan „Neslibuji, léčím". Slibů už bylo příliš mnoho, nyní je potřeba konečně začít něco dělat," uzavírá profesor Malý.