"Uklidnil se, až když jsem s ním šla k oknu a státní symbol mu ukázala," vypráví jeden ze zážitků Pavlína Pospíšilová, zapisovatelka volební komise. Volič pak ještě zkontroloval, jestli je i volební místnost patřičně vybavena všemi informacemi, které tam podle zákona musí být.

Neznámý spisovatel zase bere volby jako ventil ke své tvorbě. Místo toho, aby do urny hodil hlas politikovi, vpraví tam v obálce anonymní dopis. "Je to skutečně při každých volbách, uvidíme, jak to dopadne letos. Je vidět, že pisatel zná situaci v Hradci, vždycky nás upozorní, kde je něco v nepořádku, kde co kdo ukradl, a na co by se vední města mělo zaměřit," řekla Pavlína Pospíšilová.

K volbám na několikrát i třeba taxíkem

Hradec Králové - Jaká je v Hradci volební účast? To se v sobotu dopodne ještě nevědělo, i když třeba do velbní místnosti v základní škole v Mandysově ulici už dorazilo kolem 50 procent voličů. "Uzavřeli jsme mezi sebou sázky, já tipuju 70 procent," říká předseda komise Miroslav Říha. Zdá se mu, že lidé berou volby docela vážně.

V pátek večer bylo poznat, kdy skončil v televizi film, školní třídy - volební místnosti se po 21.40 hodině zaplnily. "Poslední volič přišel pět minut před desátou, jedna paní dokonce dorazila taxíkem," líčí předseda. Dokonce i když přišel někdo třeba jen s řidičákem, vrátil se domů pro občanku a dorazil znovu, jen aby mohl odvolit.