Definitivně se dohodli na založení společné organizace cestovního ruchu a na jednotné propagaci turisticky významného území Orlické hory a Podorlicko.

„Je to otočka o sto osmdesát stupňů, už nás ta roztříštěnost štvala,“ nezastírá místostarosta Rychnova Miroslav Richtr, který na jednání zastupoval Rychnov. Zástupci obcí a svazků schválili znění zakladatelské smlouvy a stanov nového sdružení právnických osob s názvem Orlické hory a Podorlicko, které bude mít sídlo v Rychnově nad Kněžnou. „Bude zde pracovat profesionální zaměstnanec, zvolí se předseda, místopředseda, organizace bude fungovat jako občanské sdružení. Slibujeme si od toho také jednotné marketingové vystupování,“ uvedl Richtr.

Společná organizace by měla koordinovat aktivity v cestovním ruchu na celém území Orlických hor a Podorlicka, prosazovat jednotnou značku, vytvářet a podporovat turistickou nabídku a produkty cestovního ruchu. Měla by také provozovat společný společný turistický portál, zapojit se do průz〜kumů veřejného mínění, tvorby strategií a vzdělávacích aktivit v cestovním ruchu a spolupracovat se všemi subjekty, které v cestovním ruchu působí, včetně zahraničních.

Na veletrhu cestovního ruchu Regiontoure, který se koná koncem příštího týdne v Brně, se tyto oblasti představí ještě jednotlivě, ale už pod společným zastřešením východních Čech. „V budoucnu se chceme na podobných akcích prezentovat jednotně jako například Krkonoše nebo Ćeský ráj,“ upřesnil Richtr. Na tomto území žije přibližně 210 tisíc obyvatel funguje 10 svazků obcí. „Na provoz sdružení bude každá tato oblast platit dvě koruny za obyvatele,“ doplnil Richtr, který navíc předpokládá, že silnějším hráčem při financování budou především větší města jako Rychnov nad Kněžnou nebo Ústí nad Orlicí. Sdružení předpokládá, že získá podporu od obou krajů a společně lépe dosáhne na finance ze strukturálních fon­dů.

Organizace bude otevřena pro vstup dalším subjektům podnikatelům, profesním sdružením i krajům.

Slavnostní ustavující valná hromada nové organizace Orlické hory a Podorlicko (s oficiální zkratkou OHP) je stanovena na 21. dubna letošního roku, konat se má ve Společenském centru Nový Dvůr v Letohradě. ⋌(šed, zen)