Představitelé měst a obcí při rozhovorech o datových schránkách těžko hledají slušná slova. Soudům však jejich zavedení vážné potíže nezpůsobilo.
„Máme s tím neustále problémy a výrazně to zpomalilo naši práci. Datové schránky považuji za zbytečné,“ řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Datové schránky řidělávají práci

Jako příklad uvedl jednání s detašovaným vojenským pracovištěm. „Všechno jde do schránky ministerstva obrany a kdy to doputuje na konkrétní místo, nikdo neví,“ diví se. „Když komunikujeme s některými orgány veřejné správy, tak říkají, hlavně to neposílejte do datových schránek. Takže to chodí ještě mailem nebo poštou,“ dodává.

Servítky si nebere ani starosta Nového Bydžova Pavel Louda. „Můj osobní názor je, že to jsou vyhozené miliony nebo miliardy. Nenajdete u nás úředníka, který by z toho byl nadšen. V této fázi nám problémů přibylo a agenda se zdvojnásobila,“ tvrdí.

Starosta Klamoše Bohuslav Věříš neví, zda jejich schránka funguje. „Dopisy normálně chodí dál, do schránky dosud nic nepřišlo,“ uvedl.

Lepší situace vládne na soudech. „Ještě to nefunguje stoprocentně, ale nedostatky se odstraňují,“ sdělil Zdeněk Roch z hradeckého okresního soudu. „Zásadní problémy nemáme,“ řekl Aleš Korejtko z krajského soudu. Připouští, že zavedení schránek přineslo víc práce. Zejména v písemném styku účastníků řízení komunikujících elektronicky a ostatních. „Řada dokumentů se musí převádět do elektronické podoby,“ uvedl.