Oslovili jsme také starostu Převýšova Ladislava Steklého.

Co je v obci nového?
Od loňského roku pokračujeme v opravě chodníků. Proběhla také údržba zeleně a veřejného prostranství. Máme vypracovanou projektovou dokumentaci na kanalizaci a čističku odpadních vod. Loni jsme vybudovali i víceúčelové hřiště u mateřské školy. To teď slouží přes den dětem ze školky a odpoledne je otevřené pro veřejnost. Kromě prostranství na hraní a asfaltového kurtu na míčové hry je zde také altánek na posezení a nový venkovní stůl na stolní tenis.

Žádali jste o dotace?

Na opravu chodníků jsme žádali o dotace z Programu obnovy venkova. Dostali jsme 150 tisíc korun, což pokrylo asi třicet procent veškerých nákladů. Zbytek jsme platili z rozpočtu obce. Z odboru zemědělství krajského úřadu jsme dostali příspěvek zhruba 175 tisíc korun na projektovou dokumentaci kanalizace a čističky.

Plánujete větší investice či opravy i do budoucna?

V letošním roce budeme pokračovat v opravách chodníků a také jedné místní komunikace v obci. Plánujeme opravu márnice a hřbitovní zdi u obecního hřbitova. Na to jsme také zažádali o dotaci z evropských fondů přes Mikroregion Cidlina, do něhož spadáme. Rekonstruovat bychom měli i sociální zařízení v mateřské škole. To bychom měli hradit z vlastních zdrojů. Dále plánuji také úpravu prostor pro pořádání kulturních a sportovních akcí u hřiště. Letos jsme státní zemědělský intervenční fond o dotaci na rekonstrukci kabin na fotbalovém hřišti. To však zatím nedopadlo. Máme ovšem vše potřebné, veškerou projektovou dokumentaci, takže budeme svou žádost opakovat i příští rok.

Jaké kulturní či sportovní akce v obci pořádáte?
Dost činný je sportovní klub, pod který spadá fotbal. Co se týče kulturní činnosti, tak letos bude už 30. ročník Převýšovského kulturního léta, což jsou taneční zábavy v areálu tanečního parketu u hřiště. Samozřejmě jsou tu také plesy nebo dětské dny. (lka)

FAKTA O PŘEVÝŠOVĚ:
Poloha: Převýšov leží v západní části hradeckého okresu a je součástí přirozeného spádového území města Chlumec nad Cidlinou, od něhož je vzdálen čtyři kilometry.
Rozloha: 429 hektarů
Počet obyvatel: 356 obyvatel
První písemná zmínka: pochází z roku 1386

LENKA KAŠPAROVÁ