Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Hygiena stánkaře monitoruje a ukládá sankce

Hradec Králové – Nepoctiví prodejci rychlého občerstvení se na Královéhradecku mohou snadno dostat do nesnází. Kontroloři krajské stanice dbají na dodržování zásad a nedostatky trestají.

17.8.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Prodejci rychlého občerstvení by se v kraji měli mít na pozoru. Do jejich stánků totiž kdykoliv může zavítat hygienická kontrola, která nekompromisně trestá jakýkoliv zásadní prohřešek proti platné legislativě.

Kontroly stánků s občerstvením probíhají podle typu průběžně během celého roku, v zimní a letní sezoně v závislosti na konání akcí i na počasí. „Kontroluje se zejména dodržování doby spotřeby, skladovacích podmínek včetně teplot. Nedílnou součástí je kontrola technologického postupu přípravy pokrmů včetně podmínek jejich prodeje a dodržování správné výrobní praxe. Dbá se i na zásobování pitnou vodou, zásady osobní a provozní hygieny,“ sdělila Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Mezi nejčastěji zjišťované přestupky patří podle jejích slov závady ve skladování jídla, zamrazování čerstvých potravin k prodloužení doby použitelnosti, nedostatečný úklid, neudržování zařizovacích předmětů v čistotě a dobrém stavu či závady v osobní hygieně personálu. „Prohřeškem bývá i nepoužívání náčiní či jednorázových rukavic při manipulaci s nebalenými potravinami. Za tyto závady také bývají nejčastěji ukládány sankce,“ sdělila Krejčí.

„Kontrola k nám už přišla, vše bylo bez problémů. Předpisy možná přemrštěné jsou, ale tak to musí být. Když je někdo prase, bude takový i s nimi. Dřív bylo všechno jinak, člověk se mohl najíst zdravě a kvalitně. Teď slýcháme o případech přiotrávení, to však záleží na lidech, kteří vše provozují. Základní věci se dodržovat musí, jsme přece lidé. Normy jsou potřeba, je to stejné jako na silnicích,“ uvedl zaměstnanec stánku Gyros Hercules na hradeckém Pražském mostě. „U nás je občerstvení kombinované. Máme zahrádku, takže i víc pití, čili je o to zájem,“ dodal.

Stánky jsou tvořené prostorem, který je určen pro dlouhodobé nebo sezonní provozování občerstvení. V tomto případě se jedná o stánky kamenné. Dalším typem zařízení bývá stánek přechodný, kde se příprava a prodej občerstvení realizuje krátkodobě při jednorázových časově omezených akcích. Provozuje se ve stáncích, v dočasně umístěných stanech, formou pultového prodeje či z mobilních zařízení, jakými jsou třeba dopravní prostředky. „Tyto stánky bývají přesouvány z jedné akce na druhou: po poutích, festivalech a podobně. Stánky sezonního charakteru jsou v provozu například na koupalištích nebo naopak v zimě u lyžařských vleků a jsou otevřeny aktuálně podle počasí,“ dodala Veronika Krejčí.

Co si myslíte o stánkách s rychlým občerstvením?
HLASUJTE V ANKETĚ a DISKUTUJTE.

Souhrn kontrol prodejců v kraji

Od 1. května do 13. srpna:

PEVNÉ STÁNKY
provedeno 96 kontrol
uděleno 21 sankcí
pokuty celkem za 46 500 Kč

MOBILNÍ STÁNKY
provedeno 16 kontrol
uděleno 5 sankcí
pokuty celkem za 6000 Kč

Na co by si lidé měli dát pozor při koupi rychlého občerstvení?
Čtěte názor pracovnice hygieny.
ANKETA: Stravujete se v rychlých občerstveních? Důvěřujete jim?

Petra Dopitová, 24 let,
studentka, Prostějov
V rychlých občerstveních se spíše nestravuji, protože je to nezdravé. Úplně vás to nezasytí nebo se naopak přejíte těmi mastnými jídly a to mi nevyhovuje. Čas od času se ve „fast foodech“ stravuje přítel, ale já jen když je to nezbytně nutné.


Radek Štěrba,
28 let,
úředník
, Hradec Kr.
V občerstveních tohoto typu se nestravuji skoro vůbec, protože to pro mě není pořádné jídlo. Když jsem na cestách, tak si zde dám třeba pití, ale jinak nic. Z hygienického hlediska jim důvěřuji, protože kdyby podnik neměli čistý, tak jim ho hygiena zavře.

Sabina Arslanová,
20 let,
prodavačka, Hradec Kr.
Občas se tam stravuji. Je to však většinou z časových důvodů. Když hodně spěchám, nemám čas se najíst nikde jinde. Otázku hygieny u těchto podniků nijak zásadně neřeším. Tudíž stravování v takovém zařízení mi nevadí.

Martin Jeník,
21 let,
student, Hradec Králové
Ano, v rychlých občerstveních se stravuji asi třikrát týdně. Je to většinou kvůli tomu, že se mi nechce vařit nebo si zajít do nějaké normální restaurace. Nikdy mě to nezklamalo, stravuji se tímto způsobem už asi tři roky a jsem spokojený.

Veronika Dědková,
17 let,
studentka, Hradec Kr.
Stravuji se takto asi dvakrát až třikrát do měsíce. Nikdy mě ještě tento typ jídla nezklamal. Když jdu do rychlého občerstvení, tak je to proto, že nemám čas na jiné stravování. Z hygienického hlediska tomu důvěřuji. Nemám důvod nevěřit. (vre)

Autor: Pavel Illich

Stravujete se v rychlých občerstveních? Důvěřujete jim?

Je to hrůza, obloukem se tomu vyhýbám.

47 %

Stravuju se jedině tam a chutná mi.

0 %

Je to sice nezdravé, ale je to nutnost.

0 %

Fast foody mám rád/a, za odměnu tam beru i děti.

12 %

Měli by to zakázat, ničí to zdraví i postavu.

6 %

Je mi to jedno, ať si každý jí, kde chce.

35 %

Hlasovalo: 17

Anketa byla ukončena

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Základní škola Nepolisy - žáci 1. třídy.
5

Naši prvňáci: ZŠ Černilov, ZŠ Nepolisy a ZŠ Prasek

Tip liga: Lídr vyhořel, na paty už mu šlape Cílek

Hradec Králové - Šest pivních plechovek Gambrinusu zůstává v Hradci.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Z dodávky si udělali autobus

Hradec Králové - Policisté odhalili další přeplněnou dodávku, ve které "cestovalo" 26 pasažérů.

„Náš nejhorší výkon podzimu. Málo snahy a srdíčka,“ řekl Bíl

Hradec Králové - Fotbalová I. B třída má za sebou další díl. Co přinesl z pohledu okresních týmů?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení