Přitom ještě v polovině září hovořil náměstek primátora Martin Soukup o třech univerzitách, které by chtěly budovu využívat. „Jednalo se však o předběžná jednání. K podání oficiální žádosti nedošlo,“ uvedl nyní Soukup.

Odbor správy majetku města zveřejnil možnost pronájmu na úřední desce už dvakrát. V prvním kole se však nikdo nepřihlásil.

„Následně jsme rozeslali nabídku celkem sedmnácti školám. Z toho čtrnácti pražským,“ dodal vedoucí oddělení správy nebytových prostor Ivan Čakány.

Na druhý pokus se nakonec jeden zájemce našel. Nově by tak v budově na třídě ČSA mohla sídlit soukromá Hotelová střední odborná škola, Gymnasium a Střední odborné učiliště služeb z Třebechovic pod Orebem.

Objekt je však v nepříliš provozuschopném stavu.

Podle předběžných odhadů města by rekonstrukce přišla na zhruba 150 milionů korun. Především její sklepní prostory jsou v žalostném stavu.

„V suterénu je potřeba provést kompletní sanaci zdiva. Nově se bude muset udělat celá elektroinstalace, rozvody a především vyměnit všechna okna,“ řekl po technické prohlídce budovy náměstek Martin Soukup.

Ředitel hotelové střední odborné školy Petr Hájek uvedl, že podmínky, které si stanovilo město, jsou nepřijatelné.

„V původní podobě bychom podmínky vzájemného vztahu nepřijali. Nejsou v našich silách především z finančního hlediska. Avšak jednání ještě ani pořádně nezačala, tudíž uvidíme, jak vše dopadne,“ upřesnil Hájek.

Město by nejraději objekt pronajalo nájemci, který by jej opravil na vlastní náklady, jež by se následně započetly.

Škola by v budově otevřela gymnázium se sportovním zaměřením. To byl hlavní důvod, proč projevila o prostory zájem. „Skloubit dojíždění studentů do Třebechovic s tréninky, případně mít vhodná sportoviště, není jednoduché. V Hradci by byly ideální podmínky,“ dodal Hájek.

Rozhodnutí však bude záležet na Radě města, která bude osud budovy projenávat 18. listopadu­. (sir)