Veliké napětí již delší dobu panuje v Obchodní akademii a Jazykové škole v Hradci Králové.

Už na konci června žádali zástupci rodičů i studentů o zkvalitnění výuky některých předmětů. Na začátku nového školního roku se všichni zúčastnění sešli, aby prodiskutovali případná řešení. Výsledek je ale podle rodičů nulový. „Napsali jsme další stížnost adresovanou řediteli školy. Požadovali jsme zkvalitnění výuky českého a anglického jazyka a ekonomiky. Dosud se nic nedělo. Jen se dětem vyměnila učitelka češtiny za ještě horší,“ uvedl Deníku jeden z rodičů, který si z obavy o svoje dítě nepřál být jmenován.

Ke zlepšení potřebují peníze

Stížnosti se dostaly až ke školní inspekci, která včera na škole skončila své šetření. „Podle předběžné zprávy jsme dopadli dobře. Je mnoho věcí, které by se daly zlepšit, kdybychom měli peníze. Podle inspektorů ve škole učí až na jednu výjimku kvalifikovaní pedagogové. Dříve byli někteří učitelé zvýhodňováni, čemuž tak nyní není, a někteří z nich se cítí být diskriminováni. Chci měřit každému stejným metrem,“ vysvětlil ředitel školy Jaroslav Bajer.

Kvalita na škole se může měřit také úspěšností státní maturity, která podle slov Jaroslava Bajera dopadla výtečně. Společnou část složili všichni studenti obchodní akademie.

Kraj bez závěrečné zprávy může jen čekat

Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem obchodní akademie, čeká právě na výsledky školní inspekce. Bez nich zatím nemůže nic podnikat. „Závěry ještě nemáme. Nejdříve vždy inspektoři seznamují s výsledky danou instituci a až poté zřizovatele. Ředitel není v lehké situaci. Ubývá studentů a logicky musí dojít k propouštění učitelů. Těžko se hodnotí, jestli volba padla na toho pravého kantora. Nicméně situaci důsledně prověříme,“ řekl Jiří Nosek, radní zodpovědný za oblast školství a kultury.

Příští týden by se měla uskutečnit další diskuze s nespokojenými rodiči. „Celá situace je nepříjemná a musíme o ní debatovat a vyřešit ji,“ zdůraznil Jaroslav Bajer.

Pokud neporuší zákon, nelze ho odvolat

Samotné postavení ředitele školy je pevné. Pokud neporuší zákon, není jednoduché ho odvolat. Jaroslav Bajer „vládne“ ve škole od loňského prosince. Nahradil Roberta Tomana, jehož kvůli zpronevěře milionu a půl korun, kterou má pravděpodobně na svědomí bývalá účetní školy, odvolali krajští radní.