Již několik měsíců trvají spory ve státní Obchodní akademii a Jazykové škole v Hradci Králové. Napětí vyvrcholilo uplynulý týden, když studenti s učiteli vyvěsili plakáty s tím, aby ředitel školy Jaroslav Bajer odešel.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje nakonec protesty studentů řeší tak, že chce sloučit obchodní akademii se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální Stěžery. Stát by se tak mělo již 26. ledna a na místo ředitele sloučených škol má nastoupit současná ředitelka stěžerské školy Iva Blehová.

Podle Jaroslava Bajera jde o cílený útok. „Místo auditu na výnosy jazykové školy, o který jsem žádal před osmdesáti dny a nedostal od krajského úřadu jakoukoliv odpověď, raději školu improvizovaně sloučí. Když jsem do funkce nastoupil, vědělo se o zpronevěře více než 1,5 milionu korun. Za mého vedení jsme ušetřili sedm set tisíc korun a ve srovnání s předchozím vedením vydělali ve škole o sto tisíc korun víc, “ vysvětluje Bajer.

„Nemá například vypovídací hodnotu fakt, že za posledních čtrnáct let možná bude mít škola již šestého řídícího pracovníka? Není chyba někde jinde než v současné ředitelně? Zajímavá jsou také slova, signovaná zkušeným inspektorem: Klima školy je však celkově nepříznivé, z velké části je ovlivněno častými změnami ve funkci ředitele školy,“ dodává Bajer.

Podle krajského radního Jiřího Noska jde při protestech o výjimečný případ.

„Protesty studentů na akademii jen urychlily naše rozhodnutí o sloučení obou škol – obchodní akademie se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální Stěžery. Hovořili jsme o tom několikrát. Bylo by totiž od nás nezodpovědné, až se vrátí gymnázium J. K. Tyla zpět do opravených prostor školy, aby zůstala budova „hlucháku“ prázdná. Vždyť jen opravy stály dvacet milionů korun, proto jsme hledali, jak budovu dál využít,“ vysvětloval krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Jak dodal, výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost doporučil zastupitelům, aby se šestadvacátým lednem obě školy sloučily a nástupnickou organizací byla stěžerská škola. Ředitelkou by se tu měla stát právě ředitelka stěžerské školy Iva Blehová.

„A samotné protesty? Situací v obchodní akademii jsme se zabývali hned několikrát. Jde vysloveně o jednání s lidmi, učiteli i žáky. V minulosti byla škola volně vedená. Myslím si, že kdyby změny, které ředitel Bajer dělal, řešil citlivě, nic podobného by se nemohlo stávat. Jsou za námi doby, kdy se na direktivní příkaz kývlo a mlčelo. Mnohý by se zřejmě nad příkazem o přezouvání pousmál, tady to přerostlo v protesty. Však jde také o výjimečný případ, kdy studenti takto reagovali a protestovali proti řediteli,“ řekl Nosek.

Jak vidí sloučení škol ředitelka stěžerské školy Iva Blehová? „Sloučení škol podporuji, jedná se o školy podobného studijního zaměření. Přinese to zlepšení finanční situace, větší kvalifikovanost výuky, pedagogické sbory si budou vzájemnou inspirací. Ze strany zřizovatele je to krok dobrý. Pro efektivní chod obou institucí je do budoucna žádoucí provozovat je v jedné budově,“ uvedla Blehová.

A co říká na situaci v obchodní akademii? „Vyhroceným situacím se snažím předcházet. Dobré vztahy ve škole považuji za svoji prioritu a dlouhodobě se je snažím rozvíjet. Základem práce na naší škole je týmová spolupráce, dobrá nálada a vstřícnost,“ doplnila.

Jak poznamenala, v demokraticky fungující instituci je samozřejmostí, že každý může vhodnou formou vyslovit svůj názor.

„Společnou diskusí hledáme přijatelné řešení, v tomto se mohu opřít o studentský parlament. Mým krédem je, aby zaměstnanci i žáci chodili do školy rádi,“ uvedla ředitelka školy.

Podle ní zřizovatel, tedy krajský úřad, plánuje, že budovy škol prozatím zůstanou zachovány. Z toho logicky vyplývá, že pedagogické sbory v nich budou pracovat ve stejném složení. „Pedagogický sbor obchodní akademie neznám. Domnívám se, že pokud každý bude mít jasně stanovenou oblast, pracovní náplň, s pedagogy se bude více hovořit a vysvětlovat, vztahy se zlepší,“ řekla Iva Blehová.

Očima odborníka

Václav Mrštík z hradecké pedagogicko – psychologické poradny:

Celou kauzu sleduji pouze čtrnáct dní, takže mohu jen spekulovat a nevynášet žádné soudy. Ze školy nikoho neznám. Ale na druhé straně znám případ, kdy se student špatně podíval na středoškolského učitele a dostal trojku z chování. Kraj samotný se k protestům studentů postavil tak, že hlas lidu je hlas boží. Pracovně jsem si to nazval sociální rakovina společnosti, kdy každý chce „urvat“ co nejvíce pro sebe, těžit z každé maličkosti. Těžko říci, jestli studenti neunesli zvýšené nároky, které na ně byly kladeny.