Závěr školního roku se nevyvedl v královéhradecké obchodní akademii. Auditoři krajského úřadu zjistili, že tamní účetní si na svůj soukromý účet naposílala téměř milion korun, dalších čtyři sta tisíc zatím nedohledali.

„Celá věc je zatím v šetření, prověřujeme trestní oznámení na podezření ze zpronevěry. Pokud padne obvinění, hrozí až osmiletý trest odnětí svobody,“ uvedla Anna Pešavová, mluvčí hradecké policie.

Krajský úřad, který je zřizovatelem školy, hodlá ředitele Roberta Tomana odvolat. „Jako hlava školy zodpovídá za hospodaření zařízení a tento případ je hrubé zanedbání povinností,“ vysvětlil Jiří Nosek, krajský radní. Úřad reagoval na ústní podněty ze školy a asi před měsícem a půl poslal do akademie hloubkovou kontrolu.

„Konečné výsledky auditu budou až tak za měsíc,“ uvedla Radmila Šulcová, vedoucí odboru školství kraje. Auditoři zjistili, že si účetní vystavovala falešné faktury, které díky tomu, že byla současně i ekonomkou, podepisoval ředitel školy.

„Myslím, že ta vina padá jednoznačně právě na ředitelovu hlavu, mohl zpronevěře zabránit,“ uvedl Petr Voda, předseda školské rady akademie. Ředitele se nám včera nepovedlo zastihnout osobně ani telefonicky.

Přestože se jedná o interní záležitost školy, událost na ústav nevrhá právě dobré světlo. Potěšující je, že studenti to berou s úsměvem. „To abychom při hledání zaměstnání raději neříkali, kde jsme maturovali, mohli by nás podezřívat z toho, že jsme se tady naučili dobře tunelovat,“ říkají z legrace.


Atmosféra na akademii houstne už delší dobu

Podivná atmosféra na obchodní akademii panuje již zřejmě delší čas. Na špatnou komunikaci s vedením si stěžují členové školské rady.

„Byl problém donutit ředitele, aby se s námi setkal. Chtěli jsme s ním o věci několikrát hovořit, ale v posledních měsících na setkání nedorazil. Žádali jsme ho, aby nám předložil rozpočet, bezúspěšně. Na tu zpronevěru se mohlo přijít dřív,“ postěžoval si Rudolf Dus, člen školské rady.

Účetní byla z akademie propuštěna už před několika týdny, v podstatě hned, jak audit podezření ze zpronevěry potvrdil.

„Nechceme ředitele zničit, pouze si myslím, že udělal několik chyb a že by do vedení školy měl přijít někdo jiný,“ uvedl Petr Voda, předseda školské rady.

Na vině je bezesporu nedostatečná vnitřní kontrola, pokud by pozici účetní a hospodářky zastávali dva lidé, mohli se vzájemně kontrolovat. Dohled ředitele, který musel faktury podepisovat a schvalovat, evidentně nestačil.

„Je hloupé, že se tohle stane ve škole plné ekonomů a inženýrů,“ dodal Voda.

Co si myslíte o zpronevěře ve škole? Diskutujte pod článkem.

Úlohou ředitele je také kontrolní činnost

Vladislav Košťál, ředitel SOŠ a SOU Vocelova, Hradec Králové
Může ředitel školy zabránit či předejít takovým případům zpronevěry?


Ta otázka není vůbec jednoduchá. Existuje jistý předepsaný kontrolní systém, který je daný právními předpisy, například vyhláškami v organizacích veřejné správy. Je otázkou, jestli ředitel takové případy může preventivně vůbec objevit. Vnější kontrolní systém je řešen orgány státní správy jako je finanční a krajský úřad nebo nezávislý kontrolní úřad a Česká školní inspekce. Vnitřní kontrolu si provádí zařízení samo. Já si vůbec netroufnu komentovat konkrétní situaci u kolegů, reaguji pouze na otázku. I když jsou nastaveny kontrolní systémy správně, může se podobný případ stát.