Půl miliardy korun bude stát nové obchodní centrum Atrium, které hodlá v listopadu v sousedství Teska v centru zprovoznit společnost Amadeus Real. Původní odhady firmy přitom hovořily o nákladech 300 milionů korun.

„K navýšení došlo během zpřesňování výdajů při dalších stupních projektové dokumentace. Bude tam poměrně nákladný a reprezentativní interiér. Ale bude to především prorodinné centrum ke každodenním nákupům. První svého druhu v Česku,“ uvedl Jiří Hlinka, který investora zastupuje v médiích.
Centrum bude mít hned pět vchodů. Kromě vstupů z ulic Dukelská, Letců a Herbenova bude v obou podlažích propojena chodbou se sousedním Teskem. Zákazníkům nabídne přes 200 parkovacích stání. Část bude na střeše objektu.

V přízemí má své místo tržnice, která je nyní přestěhovaná na náměstí 28. října. „V současné době hledáme provozovatele,“ řekl Jiří Hlinka.
Srdcem centra bude kryté náměstíčko lemované ochozy s obchody přístupné eskalátory. Na 6500 metrech čtverečních bude více než čtyřicet butiků, kaváren a restaurací.


„Až na poslední jednotky je Atrium pronajaté. Mnohé značky se v Hradci představí úplně poprvé,“ slibuje Michaela Vyhňáková, ředitelka firmy Labartt Properties, která zajišťuje pronájem centra.

Stavba Atria změnila také okolní ulice, do jejichž oprav radnice investovala zhruba 20 milionů korun. „Nelze to brát tak, že město investovalo do cizí firmy. K opravám by došlo i tak. Atrium to pouze urychlilo. Město platilo rekonstrukci Břetislavovy a Herbenovy ulice a také části Gočárovy třídy, kde investor hradil světelnou signalizaci. Ještě ho čeká také oprava severní a jižní části ulice Letců. To je podmínka, aby mohl pasáž otevřít,“ dodal vedoucí investičního odboru radnice Valetnýn Avramov. (raš)

Tři nová centra v Hradci nabídnou lidem téměř 300 nových obchodů

Téměř tři stovky butiků a obchůdků do pěti let získá město díky třem novým nákupním centrům. Pasáž Atrium v centru je se 40 obchody „trpaslíkem“. Hlavním dodavatelem renomovaných značek bude se 130 prodejnami komplex Arkády Hradec, který v Malšovicích nedaleko koupaliště chystá společnost ECE Projektmanagement Praha.

Více než sto obchodů plánuje také slovenský developer HB Reavis Group v paláci Aupark Koruna v blízkosti hlavního železničního nádraží. A to si ještě na Hradec brousí zuby řetězec Globus a také švédská Ikea. „Globus je jedním ze zájemců o pozemky v severní zóně za Kauflandem směrem k letišti. Ikea podle mých informací nezískala půdu u Libišan a chce jít přímo do Hradce,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.
Více názorů čtenářů najdete ZDE.

Co si myslíte vy? Napište nám dole do DISKUSE.

„Centrum je mrtvé, obchody jej oživí“

Některá obchodní centra jsou architektonické paskvily, jiná vhodně doplňují moderní zástavbu. Jak se na svatostánky konzumu dívají někteří čtenáři Hradeckého deníku?

Major Hradec: Hradec má co dohánět. V centru je naprosto mrtvo a Amadeus je první krok, jak trochu oživit hlavní pěší trasu městem. Vždy je ku prospěchu, když je obchodní třída v městě, a ne nákupní kravíny za městem. Záleží na skladbě ochodů.

Pravda: Když si projdeš trasu v Hradci Králové z nádraží k Bílé věži a v Pardubicích od nádraží k Zelené bráně, tak to mnohem víc žije v Pardubicích. Afipalác u Teska je hnus, ale před ním to tam taky žilo, a bylo to proto, že většina krámků nebyla někde ve Futuru, ale na těch hlavních dvou třídách. Už se těšim na Aupark a Amadeus.

hhk: Obchodní centra mě nezajímají už proto, že městu ničím neprospějí, možná tak primitivům, co jdou po slevách a konzumu, ale do života města nepřinášejí nic, a už vůbec nic architektonického. A že se takovými centry vyplňuje každá větší volná plocha ve městě, je ubohé. Pokud nakupuji, volím kamenný obchod oproti masovce v debilním hyper, super marketu.

karlik: Futurum a Arkády nejsou/nebudou v centru a právě že jejich stavba a přístavba ještě víc umrtví trasu nádraží – nábřeží – historické jádro (ať pěší zóny, které ještě žijí a nebo mrtvolnou Gočárovu třídu). Naopak souhlasím se stavbou Amadea a Palace/Auparku Koruna. Amadeus (ač zatím nevypadá vábně), by měl mít cihlový charakter a respektuje architekturu okolí.

ANKETA: Vítáte nové obchodní domy v Hradci?

Romana Pavelková, modelka
Už před několika lety byl Hradec mezi městy s nejvyšším počtem metrů čtverečných obchodní plochy na počet obyvatel, takže výstavba dalších nákupních center je na pováženou. Byla by škoda, kdyby obchodní domy zničily krásné centrum Hradce, ale zase si tam lidi mohou dojít pěšky. A pokud tu přibudou další butiky a značky, nebude to na škodu.

Leoš Kučera, ředitel kina Centrál
Já se k výstavbě nových nákupních center stavím skepticky. Obávám se, že bude obtížné v současnosti všechny obchodní prostory zaplnit. Vzdyť například na třídě Karla IV. mizejí i zavedené obchody a ty nové tam většinou dlouho nevydrží. Nevadí mi, že se staví v centru. Mrzí mě, že zmizela tržnice před Teskem, ale snad to přitáhne lidi do centra.