Škola představila technické obory budoucím středoškolákům zábavnou formou. Studium v dopravním a stavebním odvětví totiž nepatří zrovna mezi nejatraktivnější. Přesto je zájem o něj o něco větší než tomu bývalo ještě před několika lety. „Situace se stabilizovala. Tyto obory jsou podporované vládou a navíc si i rodiče začali všímat, že jsou absolventi odborných škol žádaní," popisuje ředitel „Vocelovky" Vladislav Košťál a dodává, že největší zájem je o studium v autoopravárenství a dopravě. „Co se týká stavebnictví, tam je to stále slabší," přiznává ředitel.

Kromě technických oborů se školáci z celého kraje mohli seznámit také s nabídkou Střední školy služeb, obchodu a gastronomie ve východočeské metropoli. I v tomto případě pozoruje škola nárůst počtu přihlášek. Letos dokonce nabrala o 30 procent žáků více než loni. „U nás vedou obory kadeřník, kuchař – číšník a fotograf. Málo uchazečů máme o obory prodavač a zahradník. Přitom po zahradnících je v současnosti velká poptávka," tvrdí Jaroslav Šrámek, zástupce ředitelky hradecké střední školy.

Podle jeho kolegyně Vladimíry Baranové o studijním zaměření rozhodují už základní školy: „Zrušily se dílny a kuchyňky a žáci dnes nejsou zvyklí manuálně pracovat a tak takové obory ani nevyhledávají. Často mají také zkreslenou představu o tom, co je čeká. Jdou na číšníka a těší se, kolik peněz dostanou na spropitném. Už si ale neuvědomují, že nebudou mít volné víkendy a večery."

Nejen pro kluky

„Dezinformace dostávají děti už v rodině. Panuje představa, že když je někdo automechanik, tak je celý špinavý. Přitom dnes jsou auta tak technicky vybavena, že jde o úplně jinou práci, než tomu bývalo dříve," potvrzuje také Jiří Krenčík z odborné školy Vocelova.

Dávno už také neplatí, že technické obory jsou pouze pro kluky, děvčat na nich přibývá. Přesto je stále ještě pro některé zástupkyně něžnějšího pohlaví naprosto nemyslitelná představa vybírat si například mezi automobilními obory. „To je spíš pro kluky, moc mě to neláká. Chtěla bych jít na ekonomku," svěřila se Deníku se svým plánem žákyně Natálie Minaříková z Libčan.