V loňském prvním ročníku soutěže zaslalo svou nominaci šestnáct obcí z Královéhradeckého kraje. Bohužel do finále se nedostal ani jeden ze starostů. Celkem svého vůdce přihlásilo 220 obcí z celé republiky. Více než dvě třetiny přihlášených byli muži.

„Absolutního vítěze, který vzejde z nabité konkurence, budeme znát na přelomu listopadu a prosince. Získá pro svou obec nejen titul, ale také finanční podporu, kterou jsme letos navýšili na čtvrt milionu korun,“ říká Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny, která akci pořádá.

Do soutěže nominují své starosty či starostky přímo obyvatelé obcí. Ve formuláři stačí popsat, jak se jejich obec a život v ní pod vedením starosty změnily, a připojit k tomu alespoň dvacet podpisů lidí, kteří v obci trvale nebo přechodně žijí. Soutěž je určena výhradně obcím do dvou tisíc obyvatel.

Došlé přihlášky posoudí odborná hodnotitelská komise, která vybere pět kandidátů postupujících do druhého kola. Těchto pět starostů členové komise osobně navštíví a přímo na místě se seznámí s jejich prací a fungováním obce.