Měsíc je 17. listopadu ve 23 hodin a 32 minut v první čtvrti. V tomto týdnu prochází souhvězdími Štíra, Střelce, Kozoroha a Vodnáře, 17. 11. večer se promítá nedaleko planety Neptun. Tato planeta je však viditelná jen větším dalekohledem.
Planety viditelné okem: Největší planeta sluneční soustavy Jupiter zapadá za večerního soumraku; svítí nízko nad jihozápadem v souhvězdí Hadonoše. Načervenalý Mars vychází již kolem sedmé hodiny večer, promítá se do souhvězdí Blíženců. Saturn ve Lvu vychází koncem týdne o půlnoci. Nejjasnějším objektem ranní oblohy je Jitřenka – Venuše. Promítá se do souhvězdí Panny. Kolem půl šesté ráno vychází Merkur, objevuje se nízko nad východojihovýchodem. Prochází souhvězdím Panny, koncem týdne přejde do Vah. Jeho vyhledání usnadní malý triedr.
Zajímavé úkazy: I v tomto týdnu je v souhvězdí Persea po celou noc viditelná malým triedrem kometa 17P/Holmes. Nachází se poblíž nejjasnější stálice tohoto souhvězdí, hvězdy Mirfak. Svým tvarem připomíná kulovou hvězdokupu.
Ráno, před východem Slunce, jsou dobře viditelné přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Informace o trajektorii letu po obloze a časové údaje lze získat např. dotazem na adrese preletyiss@seznam.cz.
Dne 12. listopadu prochází v nejmenší vzdálenosti od Země trpasličí planeta Ceres. Je viditelná malými dalekohledy v souhvězdí Velryby, nejvýše nad obzorem je kolem půlnoci. Mapku zašleme na požádání.
Dne 18. listopadu nastává maximum meteorického roje Leonid.
Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici