Měsíc prochází souhvězdími Lva, Panny, Vah a Štíra. Dne 10. července je v konjunkci s hvězdou Spika, nejjasnější stálicí v souhvězdí Panny. Týž den v 6 hodin a 35 minut je v první čtvrti.

Planety sluneční soustavy:

Merkur vychází kolem tři čtvrtě na čtyři ráno. Přechází ze souhvězdí Býka do Blíženců, spatříme ho za svítání nízko nad východoseverovýchodem. Planety Mars a Saturn svítí na večerní obloze v souhvězdí Lva nedaleko od sebe, konjunkce obou planet nastává 11. července. Nejjasnější hvězda v jejich okolí je stálice Regulus.

Nejvýraznější a nejlépe viditelnou planetou je Jupiter. Dne 9. července je v opozici se Sluncem, 10. července ve 13 hodin prochází v nejmenší vzdálenosti od Země. Nad obzorem je celou noc.

Planety Uran a Neptun vycházejí pozdě večer. Promítají se do souhvězdí Vodnáře a Kozoroha, k jejich vyhledání potřebujeme malý dalekohled a identifikační mapku. Zájemcům ji zašleme na vyžádání zdarma.

V tomto týdnu jsou dobře viditelné ranní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS, nejjasnější z nich bude 10. července (3.42 až 3.47) a 12. července (2.55 až 3.00).

Aktualizované informace včetně mapky s trajektorií letu po obloze získáte odesláním dotazu na elektronickou adresu
preletyiss@seznam.cz
formou automatické odpovědi.
Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici