Zhruba deset milionů korun. Tolik peněz bude stát od jara trvající obnova jedné z nejstarších budov v Nechanicích, Rašínovy školy.
Městu vytrhly trn z paty peníze z malých norských fondů a kraje, bez nichž by se radnice do prací v takovém rozsahu pustit určitě nemohla.
Obnovu objektu spustily peníze
Právě peníze byly faktorem, který rekonstrukci školní budovy brzdil. O nutnosti obnovy objektu se v Nechanicích mluví už roky, ovšem kvůli velkým nákladům se město nemohlo do práce bez dotace pustit.
Situaci se vloni i letos věnoval Hradecký deník při Dnu s Deníkem v Nechanicích. Tamější radnice vloni usilovala o 40 milionů na rekonstrukci školy, přístavbu šatnového pavilonu a zřízení učeben v podkroví z norských fondů, ovšem marně. Rozhodla se proto ucházet o dotaci z malých norských fondů. Krajští zastupitelé ji v prosinci odklepli.
Za rok poteče teplá voda i na záchodech
„V současnosti zbývá dokončit průjezd a zámkovou dlažbu na dvoře. Rekonstrukce školy skončí do závěru října,“ přiblížil aktuální stav starosta Nechanic Jiří Pechar.
Dodal, že obnova objektu pocházejícího z devatenáctého století trvá už od dubna, ovšem nejvíc prací stihla společnost Rekos S+D udělat o prázdninách, kdy byl školní objekt prázdný. Kromě střechy a zateplení fasády je hotová i kanalizace, odizolování objektu proti vlhkosti a výměna oken. „Směrem do Pražské ulice jsme na základě požadavků památkářů museli dát dražší dřevěná, ve zbývajících částech budovy jsou plastová,“ řekl starosta. Na příští rok zbude přivedení teplé vody do sociálních zařízení.
Náklady na rekonstrukci Rašínovy školy dosáhnou zhruba 10,5 milionu korun, přičemž 6,6 milionu tvoří dotace z EHP – malých norských fondů. Zbytek dalo město.
Další zlepšení stavu školních budov chystají Nechanice na pozdější období. Kdy k nim dojde, však nevědí, protože budou opět závislí na dotacích. „Na Rašínově škole bychom ještě rádi nahradili akumulační kamna jiným způsobem vytápění, zřejmě plynovým. V plánu je rovněž výstavba šatnového pavilonu,“ prozradil starosta. Odstranění vlhkosti, zateplení fasády, výměnu oken a střešní krytiny potřebuje také Masarykova škola z roku 1932.