Průvod vyrazil za doprovodu hudby od koupaliště na náměstí. Tam maškary podle dávného zvyku požádaly starostu o povolení průvodu a na oplátku od něj dostaly pašíka. Průvod pokračoval až k Městskému muzeu Loreta, kde si lidé pochutnali na zabijačkových dobrotách, sladkou třešničkou byla tradiční chlumecká dobrota - makové buchtičky máčené v sirobu a obalené perníkem.

Za prvním ročníkem novodobého chlumeckého masopustu stáli místní otužilci. "Celou akci vymysleli a zorganizovali manželé Ulrichovi, kteří zároveň patří do skupiny místních otužilců Eskimo," prozradila vedoucí městského muzea Helena Krátká.

Mrazivé lednové ráno přivítalo masopust ve Svobodných Dvorech v Hradci Králové.
FOTO, VIDEO: Svobodnými Dvory hauzírovaly masopustní maškary

Do sobotního průvodu Chlumcem se přidaly stovky lidí. Masopust se podle organizátorů i ohlasů místních povedl. "Jsme rádi že akce vydařila a byl o ní velký zájem. Účastnilo se jí téměř 100 masek, celkem cca 1000 lidí. Eskimo Chlumec je dobrá parta a je výborné, že dokážeme poctivými tréninky získanou pozitivní energii předávat i neotužilcům," sdíleli na facebooku svou radost otužilci z klubu Eskimo, kteří akci pořádali.

A jaké masky patří k tradičnímu masopustu? "Podoba masek i jejich úloha v průvodu je jasně daná. Nesmí chybět Strakatý s píšťalkou a bičem, který celý průvod vede. Objevuje se Ženuška, což je navzdory svému jménu maska mužská. V průvodu jde několik Turků, představujících cizí vojsko. K těmto postavám patřily i dřevěné šavle. Krásný, ale na výrobu náročný je kostým Slaměného, který vychází z archaických masek. Tvoří ho vesta, sukně, rukávy a klobouk ze žitné slámy," popsala Helena Krátká.

Sobota 11. února patřila v Lípě nad Orlicí masopustním radovánkám.
Medvěd, kat, Karkulka i vousatá jeptiška. Lípou nad Orlicí protančil masopust

Symbolem celého masopustu pak je maska Kobyly. "Tvoří ji obruč s dřevěnou hlavou koně a přehozem. Ras má za úkol hlídat kobylu a léčit diváky. Kramář představuje podomního obchodníka s brašnou plnou různých předmětů, které se během obchůzky snaží prodat. Maska Kominíka odkazuje k době, kdy byli kominíci považováni za velké odborníky a během obchůzky maže přihlížející černidlem," doplnila výčet masek Krátká.