Rozsáhlou rekonstrukci Domu U Špuláků s obřadní síní na Velkém náměstí hodlá letos na podzim zahájit hradecká radnice. Opravy přijdou zhruba na padesát milionů korun, polovinu peněz by měla zaplatit Evropská unie.

„Práce by měly začít v září opravou střechy. Vybraná firma by ji měla stihnout ještě do zimy. S ukončenín rekonstrukce celého domu počítáme na jaře 2011,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Renovaci historického domu radní svěřili hradecké firmě Fato. Kromě opravy střechy, výměny oken a nové fasády by společnost měla změnit také vnitřní uspořádání budovy.

„Chceme přestavět chodby k obřadní síni. Při střídání svateb totiž často bývají problémy. Síň by navíc měla být bezbariérová. Postižení lidé na vozíčku nebo starší osoby mají velké potíže dostat se dovnitř,“ řekl Josef Malíř.

V době rekonstrukce chce vedení města obřady přesunout jinam. „Hledáme vhodné místo. Zatím je favoritem Městská hudební síň, ale ještě není nic jistého,“ dodal Malíř.

V patře objektu by měly vzniknout výstavní prostory s primátorským apartmánem pro vzácné návštěvy.

Ve sklepení chtělo vedení radnice vybudovat stylovou vinárnu. „Tenhle záměr ale nevyšel. Zatrhli nám to hasiči kvůli nedostatečným únikovým východům,“ sdělil mluvčí radnice Václav Svoboda.