Na pardubickém závodišti se v sobotu uskutečnil letošní čtvrtý dostihový mítink. Vrcholem Polského dne, který nabídl devět překážkových dostihů, byla druhá kvalifikace na říjnovou 121. Velkou pardubickou České pojišťovny.

Velkou cenu PPF Banky – Memoriál majora Miloše Svobody s přehledem vyhrál osmiletý tmavě hnědý valach Caland, v jehož sedle byl žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje Javor, jehož připravuje trenér Josef Váňa starší, zvítězil lehce o dvě a půl délky. Druhý skončil největší favorit Chenonceau s žokejem Markem Stromským. O dalších sedmnáct délek zpět se jako třetí umístil Flambion s Josefem Sovkou. Do říjnového dostihu se kvalifikovalo osm koní.
„Porazit Chenonceaua je cenným skalpem. Už při prvním letošním pardubickém vítězství ukázal, že je dobrý. Přesto si o něm myslím, že to není kůň pro Velkou,“ prohlásil trenér vítěze Josef Váňa starší.

„Calandovi v závěru určitě pomohlo to, že už měl dostih v nohách. Jsem o tom přesvědčený. Hlavně aby mu forma vydržela do podzimu,“ řekl vítězný trenér Josef Váňa.

Se ztrátou dvě a půl délky skončil na druhém místě favorizovaný Chenonceau, který se na dráze objevil v letošní sezoně poprvé a navíc běžel zatím svůj nejdelší dostih v kariéře. „Jsem maximálně spokojený. Chenonceau předvedl, že je to výjimečný kůň. V šesti letech si takhle udělat sám dostih… Caland už byl rozběhaný a má zkušenosti s tímto dostihem. To byly jeho plusové body. Ale znovu opakuji – jsem moc spokojen a Chenonceau ukázal, že je vysoce kvalitním koněm,“ prohlásil trenér Radek Holčák.

Hlavním bodem rámcového programu Polského dne byla Červnová cross country Válečníka. Kros první kategorie o 120 tisíc korun na 3300 metrů se stal kořistí favorizovaného osmiletého tmavě hnědého valacha Ursana, v jehož sedle se objevil žokej Jaroslav Myška. Ten se stal králem celého Polského dne. Připsal si hattrick, celkově totiž zvítězil ve třech dostizích.

Výsledky
II. kvalifikace: 1: Caland (ž. Andrés), 2. Chenonceau (ž. Stromský), 3. Flambion (Sovka), 4. Ronino (Myška), 5. Lutin des Bordes (Šimůnek), 6. Lirain (ž. Kašný), 7. Lakreg (ž. Urbánek), 8. Posejdon (ž. Korpas).
Rámcové dostihy – Cena Rady města Pardubice: 1. Sun of Gracie (ž. Faltejsek). Cena společnosti Multi - Invent s.r.o.: 1. Sater (ž. Urbánek). Cena společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o.: 1. Klaus (ž. Myška). Cena Služeb města Pardubic a.s.: 1. Khalshani (ž. Myška). Cena společnosti Agrostav Pardubice a.s.: 1. Princess of Gracie (ž. Faltejsek). Červnová cross country Válečníka: 1. Ursan (ž. Myška). Cena „Polskiego Klubu Wyscigów Konnych“: 1. Luando (ž. Stromský). Cena společnosti BAUSET CZ, a.s.: 1. Matt (ž. Kašný).

(dk)