Svitavané si zvykli, že už několik desítek let seženou šupináče přímo na náměstí u kašny svatého Floriána.

Ani letos tomu není jinak. Od pondělí stojí na náměstí kádě, ze kterých rybáři z Poličky loví kapry. V mrazu to bývá krušné, ale v termosce mají zahřívadlo, které krásně voní.

„Chtěla bych nějakého opravdu velkého kapra, aspoň tříkilového. Ryby máme o Vánocích moc rádi,“ říká žena, která přišla s manželem pro pět kaprů s bednou.

Jiná žena se přišla zeptat, zda nemají na prodej hlavy a vnitřnosti.

„Kdepak. Letos si lidé nechají zabít rybu a berou všechno. Ještě před dvěma lety nám to tady nechávali, že jsme to museli vyhazovat,“ řekl rybář Josef Svoboda.

Rybaří přes čtyřicet let. „Nejraději mám kapra z udírny. To je pochoutka. Ale jinak ryby nejím. Já je nalovím, ale ani o Vánocích si řízky skoro nedám. Ryby rozdám příbuzným,“ dodal Josef Svoboda.

Kádě s kapry u kašny jsou velkým lákadlem zejména pro malé děti. Nakukují do vody a oči jim září, kdy rybář zvedne podběrák plný velkých kaprů. Stejné okamžiky zažívali rybáři i před skoro padesáti lety.

Černobílý snímek ve fotogalerii pořídil svitavský fotograf Josef Čermák v roce 1965 při prodeji kaprů před Vánoci. To se ještě ryby mrskaly přímo v kašně pod dohledem sochy svatého Floriána.

Smaženého kapra "objevila" Rettigová

Na vánoční tabuli se u většiny Čechů objeví smažený kapr s bramborovým salátem. Rybu v těchto dnech koupíte třeba ve Svitavách na náměstí u rybáře Josefa Svobody z Poličky.

Málokdo však ví, že smaženého kapra poprvé připravila na Vánoce vyhlášená kuchařka a hospodyně Magdalena Dobromila Rettigová, která pobývala také v Litomyšli.

Do té doby se kapr připravoval zejména na sladko. Kapr na vánočním stole je znám až od počátku 19. století. Nejstarší dochovaný recept z roku 1810 popisuje přípravu kapra na černo.

Jeho příprava ovšem trvala tři dny, po které se kapr pekl ve sladké omáčce z rozinek, perníku, ořechů a sladkého piva.

Smažený kapr s bramborovým salátem se v kuchařce objevil až roku 1924. Tradičním štědrovečerním jídlem se stal dokonce až v padesátých letech dvacátého století.